16 października 2010 w Diecezjalnym Ośrodku Kultury Prawosławnej „Światłość" w Krzywcu odbyła się uroczysta wieczornica pod hasłem „Przeżyjmy to jeszcze raz”, podsumowująca dwa tegoroczne projekty realizowane przez chór Ramonka z Łosinki. Wieczornica została zorganizowana w ramach projektu „Muzyka przyczynkiem integracji pokoleń w parafii Łosinka”, który Ramonka zrealizowała przy współpracy z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury w ramach 15-lecia istnienia i działalności artystycznej zespołu.

Wieczornica w Krzywcu 

Uroczystość rozpoczęły słowa piosenki Jeduć z wioski u horad… w wykonaniu Magdy Dudzicz, po których wszystkie cztery chóry z Łosinki zaśpiewały zebranym Pieśniu pra Łasinku. Piosenki tej chóry nauczyły się wspólnie razem podczas warsztatów zrealizowanych w ramach projektu. Następnie powitano przybyłych gości, wśród których znaleźli się min: Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Mikołaj Janowski, Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego Jerzy Sirak, Wójt Gminy Hajnówka i zarazem chrzestna Ramonki Olga Rygorowicz, Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski, Przewodniczący Rady Gminy Narew Eugeniusz Dudzicz, Przewodniczący BTSK Jan Syczewski oraz Sekretarz BTSK Walentyna Łaskiewicz, Dyrektor biura Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska Jan Chomczuk, Prezes LGD Puszcza Białowieska Mirosław Stepaniuk, a także proboszcz Parafii Prawosławnej w Łosince ks. Jerzy Kos.

Wieczornica w Krzywcu 

Przed publicznością zaprezentował się następnie chór Zaranoczka, który jest najmłodszym zespołem działającym przy parafii w Łosince i który uczestniczył w organizowanych warsztatach.

Wieczornica w Krzywcu 

Po występie Paulina Monach podsumowała projekt „Muzyka przyczynkiem integracji pokoleń w parafii Łosinka”, który polegał na wymianie doświadczeń muzycznych między pokoleniami oraz promowaniu działań zwiększających uczestnictwo mieszkańców w życiu społecznym wsi Łosinka. Oprócz wspomnianego cyklu warsztatów muzycznych, w których uczestniczyły wszystkie 4 chóry, zespół zorganizował również Jubileuszowy Festyn Ludowy z okazji 15-lecia Ramonki.

Wieczornica w Krzywcu 

Przedstawiciele zespołu oraz Dyrektor NOK Tamara Juszkiewicz przekazali podziękowania i wręczyli uczestnikom warsztatów pamiątkowe dyplomy. Następnie przed publicznością zaprezentował się zespół Harmoń – nowy chór z Łosinki, który reprezentuje nieco starsze pokolenie niż Ramonka, lecz młodsze od najstarszego chóru parafialnego.

Wieczornica w Krzywcu 

Kolejnym punktem programu tego wieczoru była premiera filmu dokumentalnego o chórze Ramonka, którego pomysłodawczynią i autorką jest Marzena Rusaczyk. Film opowiada historię zespołu Ramonka i jest próbą udokumentowania najważniejszych wątków z barwnej historii chóru, które mogły decydować o jego nieprzerwanym trwaniu do dnia dzisiejszego. Opowiedziana w filmie historia zespołu została bardzo ciepło przyjęta przez wszystkich zebranych, a po zakończeniu premiery film został nagrodzony gromkimi brawami.

Wieczornica w Krzywcu 

Podczas wieczornicy podsumowano również drugi projekt zrealizowany przez chór Ramonka, który polegał na nagraniu i wydaniu kolejnej płyty zespołu – tym razem z piosenkami ludowymi w nowych, oryginalnych aranżacjach. Płytę pt. „Z piesniaj praz życcio” zaprezentował Janusz Minko, a zespół Ramonka zaśpiewał publiczności kilka piosenek pochodzących właśnie z nowej płyty.

Wieczornica w Krzywcu 

Przyszła też kolej na podziękowania i życzenia dla zespołu Ramonka, które przekazali przybyli goście. Głos zabrali min. chrzestna chóru Olga Rygorowicz, Wójt Jakub Sadowski, Wicestarosta Jerzy Sirak, oraz Przewodniczący BTSK Jan Syczewski. Wszyscy zebrani odśpiewali Ramonce Mnohaja lieta, po czym rozpoczęła się wspólna zabawa z zespołem Be Happy.

Wieczornica w Krzywcu 

Projekt „Muzyka przyczynkiem integracji pokoleń w parafii Łosinka” został zrealizowany
w ramach programu Działaj Lokalnie VII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
wdrażanego przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska

logo dzialaj lokalnielogo epbnarew herblogo LGDlogo podlaskie

Projekt wydania płyty zespołu Ramonka zrealizowano przy współpracy z Lokalną Grupą Działania
Puszcza Białowieska przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

Wieczornica w Krzywcu

Portal internetowy Gminy Narew chciałby także podziękować chórowi Ramonka za jego nieoceniony wkład
w rozwój kultury i promocję gminy, który nieprzerwanie od 15 lat nadaje ton lokalnemu folklorowi.
Życzymy Wam dalszych sukcesów artystycznych na scenach w kraju i zagranicą. Mnohaja lieta!

GALERIA ZDJĘĆ