7 sierpnia 2010 roku był szczególnym dniem dla wsi Łosinka i jej mieszkańców, gdyż tego dnia chór Ramonka hucznie obchodził XV-lecie swojej działalności artystycznej. Tego dnia do Łosinki przybyło wiele osób związanych z chórem Ramonka, aby złożyć życzenia oraz wspólnie świętować jubileusz zespołu.

XV-lecie chóru Ramonka 

Uroczystości rozpoczęło uroczyste krótkie nabożeństwo dziękczynne (molebien) w cerkwi parafialnej p.w. Św. Apostoła Jakuba, a celebrowali je proboszcz parafii w Łosince ks. prot. Jerzy Kos oraz ks. Aleksy Kulik. Nabożeństwo uświetnił swoim śpiewem chór Ramonka, a także inne chóry działające przy parafii w Łosince.

XV-lecie chóru Ramonka 

Następnie uroczystości przeniosły się na plac przy budynku biblioteki, gdzie rozpoczął się Jubileuszowy Festyn Ludowy z okazji XV-lecia chóru Ramonka. Uroczystości wspaniale poprowadził Pan Marek Skomorowski, który powiedział na wstępie, iż festyn odbywa się w ramach projektu „Muzyka przyczynkiem integracji pokoleń w parafii Łosinka”, który od czerwca do września 2010 roku realizauje chór Ramonka.

XV-lecie chóru Ramonka 

Na początku wystąpiły wszystkie cztery chóry z Łosinki, które brały udział w warsztatach odbywających się właśnie w ramach tego projektu, które wykonały wspólnie Pieśniu pra Łasinku. Następnie odbyła się część oficjalna uroczystości, podczas której głos zabrali przybyli goście.

XV-lecie chóru Ramonka 

Na wstępie głos zabrał Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski, który przekazał podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania i wspaniałej działalności chóru Ramonka. Wójt wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Narew Eugeniuszem Dudziczem przekazali wszystkim członkom zespołu pamiątkowe dyplomy uznania.

XV-lecie chóru Ramonka 

Podziękowania i gratulacje dla chóru Ramonka złożyli także obecni na festynie: poseł na sejm RP Eugeniusz Czykwin, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Mikołaj Janowski, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Anatol Wapp, Sekretarz Powiatu Hajnowskiego Maria Owerczuk, radny Powiatu Hajnowskiego Stefan Kuczyński, chrzestny chóru Ramonka Sergiusz Plewa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Narwi Anna Andrzejuk-Sawicka, Andrzej Pleskowicz, członkowie rady parafialnej w Łosince oraz proboszcz parafii ks. Jerzy Kos. Na zakończenie podziękowania oraz wspaniały tort urodzinowy przekazali dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury Tamara Juszkiewicz wraz z pracownikami.

XV-lecie chóru Ramonka 

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się występ jubilatów, którzy licznie przybyłej publiczności zaśpiewali kilka skocznych piosenek. Następnie to Ramonka złożyła gorące podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym i wpierającym działalność chóru na przestrzeni 15 lat.

XV-lecie chóru Ramonka 

W dalszej części uroczystości odbyły się występy licznie przybyłych zespołów, które swoim śpiewem i tańcem uświetniły festyn w Łosince. Przed publicznością wystąpiły najpierw dwa zespoły działające przy Hajnowskim Domu Kultury w Hajnówce, tj. wokalny zespół estradowy HDK oraz grupa taneczna Przepiórka.

XV-lecie chóru Ramonka 

Następnie zaprezentował się młodzieżowy zespół Zaranoczka, działający także przy parafii prawosławnej w Łosince pod dyrekcją Marii Bubka, który zaśpiewał kilka melodyjnych piosenek. Po zakończeniu występu członkowie Zaranoczki również złożyli życzenia swoim starszym koleżankom i kolegom z Ramonki oraz przekazali słodkie upominki.

XV-lecie chóru Ramonka 

W dalszej części festynu publiczności zaśpiewał zespół Łuna z Parcewa, który na zakończenie swojego występu przekazał kwiaty i złożył życzenia Ramonce oraz uroczyście odśpiewał a'capella Mnohaja Lieta.

XV-lecie chóru Ramonka 

Publiczność w Łosince gorąco przyjęła występ kolejnego, rodzimego chóru, który działa przy parafii w Łosince i prowadzi go również Maria Bubka. Jest to nowy chór, powstały w październiku 2009 roku, który wykonuje utwory cerkiewne oraz tradycyjne piosenki ludowe. Kilka z nich można było usłyszeć także podczas festynu.

XV-lecie chóru Ramonka 

Do Łosinki przybył tego dnia także ludowy zespół Małanka z Bielska Podlaskiego, który działa przy Bielskim Domu Kultury pod kierownictwem Sergiusza Łukaszuka. Występ Małanki został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, a na zakończenie zespół przekazał Ramonce jubileuszowe życzenia oraz upominki w postaci nowej płyty Małanki.

XV-lecie chóru Ramonka 

Wieczorem wystąpiły jeszcze dwa znane na Podlasiu zespoły. Przed publicznością zaprezentował się białoruski zespół Kalinka, który na początku przekazał życzenia członkom Ramonki.

XV-lecie chóru Ramonka 

Jubileuszowy Festyn Ludowy w Łosince z okazji XV-lecia chóru Ramonka zakończył wspaniały koncert znanego zespołu Czeremszyna.

XV-lecie chóru Ramonka 

Chór Ramonka oraz Narwiański Ośrodek Kultury składają gorące podziękowania wszystkim sponsorom oraz osobom, które wsparły organizację festynu ludowego w Łosince. W szczególności dziękujemy rodzicom oraz Radzie Sołeckiej wsi Łosinka.

 
Wiecej zdjęć z uroczystości można znaleźć na stronie internetowej chóru Ramonka
www.ramonka.narew.gmina.pl

logo dzialaj lokalnielogo epb

Projekt „Muzyka przyczynkiem integracji pokoleń w parafii Łosinka” realizowany jest
w ramach programu Działaj Lokalnie VII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności,
który jest wdrażany przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu „Puszcza Białowieska”