Dnia 29 czerwca 2013 roku w Narwiańskim Ośrodku Kultury mogliśmy oglądać spektakl pt. „Zielony Dzban” w wykonaniu Teatru Poezji i Piosenki „Carmina” z Narwi. Scenariusz przedstawienia powstał na motywach twórczości Bolesława Leśmiana, zaś muzykę do spektaklu skomponowała Ewa Alimowska.

Spektakl pt. Zielony Dzban 

Utwór Leśmiana jest pełen zieleni, jednak jej znaczenie odbiega zupełnie od potocznego. Tytułowa zieleń nadaje głębię przyrodzie, jest jej kwintesencją, jej najgłębszą i tajemniczą substancją. Zieleń to życie, siła i energia, które poeta traktuje szalenie poważnie, wpisując je w sferę metafizyczną, a obcowaniu z zielenią towarzyszy nuta szaleństwa. Bolesław Leśmian stworzył tu własny kosmos, a może raczej przywołał kosmos ludowy, kosmos pierwotny, sprzed pojawienia się na ziemi cywilizacji. Ukazał świat niezrozumiały dla współczesnych, który może zostać uznany za „fantastyczną mrzonkę”, a jednak świat prawdziwy.

Spektakl pt. Zielony Dzban 

Dzięki wspaniałej grze młodych aktorów i muzyce, która kształtowała nastrój, licznie przybyła publiczność mogła przeżyć wspaniałe chwile i zgłębić wiedzę na temat twórczości Leśmiana. Spektakl został zarejestrowany, więc każdy może go obejrzeć – nagranie jest dostępne w NOK. Zapraszamy.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału i zdjęcia:
Narwiański Ośrodek Kultury