W niedzielę 17 maja 2015 roku w cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Narwi odbył się niezwykły koncert chóru „Sretienije” z Mińska na Białorusi pod dyrekcją Olgi Suares. Zespół staroruskiej sztuki wokalnej powstał w 2014 roku, a jego członkami są amatorzy w wieku od siedemnastu do czterdziestu lat. Jednoczy ich zamiłowanie do dawnych cerkiewnych melodii Rusi.

Koncert chóru z Białorusi

Celem zespołu jest propagowanie staroruskiej sztuki wokalnej i wprowadzenie jej do współczesnego śpiewu cerkiewnego. Chór bierze udział w nabożeństwach, występuje z edukacyjnymi koncertami podczas wystaw związanych z prawosławiem, a także w świeckich placówkach oświatowych. Repertuar chóru obejmuje wszystkie nurty śpiewów Rusi, zarówno tradycji jednogłosowej jak i wczesnej ruskiej polifonii.

Koncert chóru z Białorusi

Zgromadzonym w cerkwi wiernym i przybyłym gościom chór dostarczył wielu wrażeń artystycznych i duchowych, będąc jednocześnie bezprecedensowym wydarzeniem ekumenicznym.

Koncert chóru z Białorusi

Chór Sretienije wystapił w Narwi w ramach XXXIV Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, który odbywał się w dniach 11-16 maja w Hajnówce. Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu otrzymał Chór Akademicki Państwowego Saratowskiego Konserwatorium Muzycznego im. L.W. Sobinowa z Rosji.

Opracowanie materiału:
Narwiański Ośrodek Kultury