7 i 8 listopada 2010 roku biskup drohiczyński Antoni Dydycz wizytował kanonicznie parafię p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi. Prezentując jej obraz historyczny i obecny, proboszcz i dziekan hajnowski ks. prał. Zbigniew Niemyjski, przypomniał, że pierwszy kościół ufundował tam wraz z nadaniem lokalizacji miasta król Zygmunt Stary i jego żona Bona Sforza w 1528 roku. Król Zygmunt August potwierdził te nadania, a świątynia została poświęcona w 1685 roku. Ks. Ludwik Ignacy de Riaucour, późniejszy sufragan łucko-brzeski, dokonał jej rozbiórki i generalnej odbudowy w latach 1738 -1748.
Powstała wówczas trójnawowa drewniana świątynia o układzie bazylikowym, będąca obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej zarówno na Podlasiu, jak też w Polsce. W latach 1773 - 1792 ks. Adam Kłokocki, późniejszy sufragan łucko -brzeski i wileński, wybudował też przy niej okazałą dzwonnicę. Narewski kościół ucierpiał zarówno podczas wojny bolszewickiej w 1920 roku, jak też I i II wojny światowej. Konieczne remonty przeprowadził w niej ks. Stanisław Łukaszewicz, zaś remont generalny z pokryciem ścian polichromią ks. Józef Horodeński.
Obecny Ksiądz Proboszcz mówił że w ostatnich latach dzięki ofiarności parafian, instytucji i ludzi dobrej woli, uczyniono bardzo wiele, aby odnowić oblicze materialne parafii. Miało to miejsce zarówno w kościele, gdzie odnowiono elewację, wymieniono dach i zabezpieczono strych, wymieniono wszystkie instalacje, drzwi i okna, oraz podświetlono obiekt. Odnowiona zastała też dzwonnica, zbudowano parking i ogrodzenie oraz przebudowano salkę parafialną. Uporządkowane zostały też cmentarze: grzebalny i dawny unicki raz generalnie przebudowana plebania i jej otoczenie. Ukazując zaś obraz parafii, powiedział, że jest ona bardzo rozległą terytorialnie. Oprócz samej Narwi, należy do niej 100 wiosek, a na terenie parafii katolickiej znajduje się 7 parafii prawosławnych. Wierni mają do kościoła kilka, a niektórzy nawet 18 kilometrów. Wielu z nich jednak to ludzie zaangażowani w życie parafii, a na niedzielne Eucharystie uczęszcza 65 procent katolików. Parafia liczy 761 wiernych, na terenie zamieszkałym przez ponad 10 tysięcy mieszkańców, z których większość jest wyznania prawosławnego. Podkreślił on też dobre relacje międzyludzkie, panujące w tym pomieszanym religijne i kulturowo społeczeństwie. Dowodem na to jest uczestnictwo w nabożeństwach tak w cerkwi, jak i kościele oraz dobra współpraca z urzędami i instytucjami, gdzie parafia katolicka może liczyć na dużą życzliwość od osób wyznania prawosławnego. Można ją też było dostrzec podczas spotkań wizytacyjnych i obecności lokalnych władz w świątyni.
W programie wizytacji były uroczyste Eucharystie, celebrowane w kościele i nabożeństwo w intencji zmarłych na cmentarzu. Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 16 młodym ludziom oraz głosił Słowo Boże, w którym przypomniał między innymi o wielkiej radości jaką daje przyjęcie Chrystusa zapoczątkowane na chrzcie świętym. Trzeba bowiem, uświadomić sobie ten wielki dar, że człowiek w chrześcijaństwie ma możliwość odnowy i odradzania. Mówił, że nie jest on skazany na odrzucenie czy potępienie. „Tego nie ma w innych systemach i ideologiach. Dlatego to może dostrzegamy ten straszliwy ich niepokój, zagubienie, ale również zazdrość, która przeradza się niekiedy w agresję.” Przypomniał też nauczanie Jana Pawła II, który często podkreślał, że człowiek jest wielki nie przez to, co osiągnął lub posiada, ale kim jest. „ Człowiek jest wielki, kontynuował, jeżeli potrafi dzielić się z innymi, tym co ma.” Nie na też takiego człowieka, który nie ma jakiegoś talentu, którym może się dzielić z innymi. Ukazał także, iż dzisiejsze media nie pomagają ludziom w rozwijaniu i dzieleniu się dobrem. „Nigdy tak, jak obecnie nie było to widoczne, że media są „ masmediami”, czyli środkiem panowania nad masami. Nigdy też nie było to tak wielkim zagrożeniem w kształtowaniu postaw i wychowywaniu ludzi. Potrzeba zatem nam tej wewnętrznej wolności i niezależności, abyśmy się nie poddawali się tym sugestiom, które ukazując nam zakłamany świat, wprowadzają w błąd.”
Ksiądz Biskup spotkał się również z młodzieżą, Kółkami Żywego Różańca, Caritas oraz Radą Parafialną, którym w sposób szczególny podziękował za pomoc miejscowemu duszpasterzowi, jak też troskę o parafię, która wbrew zewnętrznym okolicznościom, pokazuje żywotność ducha oraz dbałość o wspólne dobro kościelne. Odwiedził on również największy w regionie, dający zatrudnienie dużej liczbie pracowników zakład „Pronar” oraz Urząd Gminy, gdzie podziękował, odchodzącym władzom za otwarcie na potrzeby lokalnej społeczności. Spotkał się także z pracownikami służby zdrowia oraz nauczycielami i uczniami miejscowych szkół.
Podczas wizytacji odbyło się też poświęcenie prywatnego „Muzeum Regionalnego”, które powstało i funkcjonuje, jako wyraz umiłowania historii, tradycji i miejscowych zwyczajów przez obecnego organistę w Narwi Mariana Świeckiego. Oprowadził on też po nim Księdza Biskupa, jak to czyni od wielu lat z odwiedzającymi go turystami z Polski oraz innych krajów.
W pierwszym dniu wizytacji Księdzu Biskupowi towarzyszył również rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, który prowadząc w tej parafii jesienną zbiórkę na utrzymanie tej instytucji, podziękował za ofiarność i otwartość tamtejszych parafian na potrzeby uczelni.
Na podstawie:www. drohiczyn.opoka.org.pl
Opracowanie materiału – ks. Artur Płachno