28 sierpnia 2014 roku, w dniu święta Zaśnięcia Bogurodzicy do Skitu Św.Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach licznie przybyli wierni, najliczniej z pobliskich wiosek i okolicznych miejscowości. Większość przybyła z okazałymi bukietami z kwiatów, ziół i zbóż. Niezwykłość miejsca i charyzma archimandryty Gabriela od początku przyciąga do Skitu nie tylko wyznawców Prawosławia, ale i wielu braci kościoła rzymskokatolickiego. Nieoczekiwanym akcentem uroczystości był nowy wystrój wnętrza cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej.

Święto Zaśnięcia NMP w Skicie

Zamówione w greckiej pracowni braci Amanatidis w Thessalonikach i dostarczone do Odrynek wyposażenie świątyni zostało zmontowane tuż przed świętem i dla większości było prawdziwym zaskoczeniem. Pięknie rzeźbiony ikonostas oraz już wcześniej specjalnie napisane ikony zajaśniały nowym blaskiem. Całość uzupełniły wykonane w tym samym stylu: zaprestolny kiwot, prestoł, żertwiennik, anałoje, panichidnik oraz miejsce dla chóru.

Święto Zaśnięcia NMP w Skicie

Wszystko w tym niezwykłym miejscu zostało precyzyjnie zaplanowane i jest równie konsekwentnie realizowane. Spójny stylistycznie wystrój świątyni został zaprojektowany od początku do końca w stylu grecko-bizantyjskim i z pewnością jest ewenementem. Kolejne jego części, zapewne równie piękne, mają dotrzeć do Odrynek w najbliższym czasie. To dzięki hojności darczyńców udało się stworzyć to niezwykłe i bardzo ważne miejsce. Niech Bóg błogosławi ich szczodrość, ale i chroni siły oraz zdrowie o. Gabriela.

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst i zdjęcia z serwisu cerkiew.pl
Autorem zdjęć jest Mariusz Wideryński