17 września młodzież z Gminy Narew mogła uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii, za sprawą przemarszu przez Narew oddziału konnego w ramach wyprawy „Wrześniowy Szlak”. Wyprawa wiedzie śladami Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, 3.IX – 6.X.1939 r.

Oddział strzelców konnych w Narwi 

Uczestnicy tej wyprawy konnej dotarli do Narwi dzień wcześniej, rozbijając obozowisko nad rzeką Narew. Z samego rana wyruszyli oni w dalszą drogę. Jadąc przez Narew, na zaproszenie ks. prałata Zbigniewa Niemyskiego, oddział zatrzymał się przy kościele w Narwi.

Oddział strzelców konnych w Narwi 

Następnie jeźdźcy udali się na stadion sportowy w Narwi, gdzie licznie zebrały się dzieci i młodzież ze szkoły w Narwi. Po przywitaniu się z dyrektorami szkół oddział zaprezentował młodzieży pokaz musztry konnej, a także pokaz jazdy taczanką – dwuosiowym pojazdem konnym, uzbrojonym w karabin.

Oddział strzelców konnych w Narwi 

Młodzież ze szkoły w Narwi uczestniczyła także w spotkaniu z przedstawicielami oddziału, które odbyło się w szkole. Lekcję historii dotyczącą działań obronnych na Podlasiu zaprezentował ułan Andrzej Dudziec.

Oddział strzelców konnych w Narwi 

W spotkaniu uczestniczył również major Zbigniew Makowiecki, który brał udział we wspomnianych działaniach wojennych. Pan major podzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami oraz wspomnieniami z okresu początku II Wojny Światowej. Młodzież mogła się również zapoznać z wyposażeniem strzelców konnych.

Oddział strzelców konnych w Narwi 

Na zakończenie słowa podziękowania za wspaniałą lekcję historii przekazali Zastępca Wójta Gminy Narew Mariusz Żukowski oraz dyrektorzy Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Narwi. Wszyscy obecni otrzymali pamiątkowe foldery pt. „Wrzesień 1939 r.”.

Oddział strzelców konnych w Narwi 

„Wrześniowy Szlak” jest to konna wyprawa śladami Pułku 3 Strzelców Konnych – ostatniego regularnego oddziału wojska polskiego walczącego z najeźdźcą. Inicjatorem i organizatorem wyprawy jest Szwadron Toporzysko.

GALERIA ZDJĘĆ