W dniu 13 września 2009 roku odbyły się w Narwi uroczyste obchody święta plonów – Dożynki Gminne. Uroczystości zorganizowane przez Narwiański Ośrodek Kultury w Narwi przy współpracy Parafii Rzymskokatolickiej i Parafii Prawosławnej w Narwi oraz pomocy wielu rolników przyciągnęły do Narwi wiele osób, tym bardziej, iż tego dnia dopisała piękna pogoda. W tegorocznych dożynkach uczestniczyli dodatkowo goście z Białorusi – przedstawiciele zaprzyjaźnionej Gminy Czerni Rejonu Brzeskiego.

Dożynki Gminne 

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły msze dziękczynne za tegoroczne plony, które odbyły się w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława B.M. w Narwi oraz w cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Narwi.

Dożynki Gminne 

Po zakończeniu nabożeństw korowody prowadzone przez starostów i starościny dożynek: Panią Katarzynę Hryniewicką i Pana Mirosława Szelengowicza oraz Panią Anetę Ostaszewską i Pana Jana Nikończuka, przeniosły oświecone wieńce dożynkowe na rynek w Narwi, gdzie spotkali się ze sobą wierni kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego. Tworząc jeden wspólny korowód dożynkowy wszyscy udali się na stadion sportowy w Narwi, gdzie odbyły się główne uroczystości dożynkowe.

Dożynki Gminne 

Przybyłych na stadion gości powitali prowadzący tegoroczne Dożynki Gminne Marek Skomorowski oraz Ania Kiełbaszewska, którzy poprosili na scenę starostów dożynek oraz Wójta Gminy Narew Jakuba Sadowskiego. W imieniu starostów głos zabrał Pan Mirosław Szelengowicz, który dziękując za tegoroczny plon, nawiązał również do trudnej sytuacji ekonomicznej polskiego rolnictwa.

Dożynki Gminne 

Następnie odbyło się uroczyste przekazanie bochenka chleba na ręce Wójta Gminy Narew przez dzieci ubrane w troje ludowe oraz przez starostów dożynek. W dalszej kolejności głos zabrali Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski, w imieniu duchowieństwa ks. prałat Zbigniew Niemyjski oraz Wójt Gminy Czerni z Białorusi Siergiej Sawczuk.

Dożynki Gminne 

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się niezwykle bogata część artystyczna tegorocznych Dożynek Gminnych. Jako pierwsze wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Narwi, przygotowane przez Marię Leszczyńską i Irenę Dulko, które zaprezentowały piosenki oraz scenkę obrzędową pt. Plon niesiemy plon. Przed publicznością wystąpiło również trio muzyczne z Publicznego Gimnazjum w Narwi. Humorystyczną scenkę związaną z dożynkami zagrały natomiast Ania Kiełbaszewska oraz Julita Kononiuk.

Dożynki Gminne 

W dalszej części programu wystąpił zespół Kapela Podlaska pod kierownictwem Pana Marka Skomorowskiego, po którym to występie został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w Gminie Narew.

Dożynki Gminne 

Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobył wieniec Państwa Bożeny i Wiesława Pogorzelskich z Odrynek. Wręczenia pamiątkowych dyplomów i nagród dla wszystkich uczestników konkursu dokonali starostowie dożynek, Wójt Gminy oraz Przewodniczący Rady Gminy Eugeniusz Dudzicz.

Dożynki Gminne 

Wójt bardzo podziękował również dla zespołu Czyżowianie z Czyż, który na tegoroczne dożynki przywiózł swój przepiękny wieniec dożynkowy. Wieniec ten z powodzeniem mógłby startować w konkursie powiatowym lub wojewódzkim. Po zakończeniu konkursu przed publicznością zaprezentował się właśnie zespół Czyżowianie z Czyż, prezentując znane i lubiane białoruskie piosenki ludowe.

Dożynki Gminne 

Po występie zespołu uroczyście przekazano wyróżnienia i podziękowania najprężniej działającym rolnikom i przedsiębiorcom w Gminie Narew. Pamiątkowe dyplomy przekazali starostowie dożynek, Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy. Po wręczeniu dyplomów wyróżnieni rolnicy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Dożynki Gminne 

W dalszej części programu wystąpili goście przybyli z zaprzyjaźnionej Gminy Czerni, którzy zostali bardzo gorąco przyjęci przez narwiańską publiczność. Na scenie wystąpił folklorystyczny zespół ludowy Czerniczanki, młodzieżowy duet muzyczny oraz wokalista Pawieł Smal.

Dożynki Gminne 

Na zakończenie goście z Białorusi przekazali upominki na ręce Wójta Gminy oraz dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury Tamary Juszkiewicz. Po występie zespołu białoruskiego przybyli widzowie mogli ponownie obejrzeć występ Kapeli Podlaskiej oraz posłuchać piosenek zaśpiewanych przez zespół Narva, działający przy Narwiańskim Ośrodku Kultury.

Dożynki Gminne 

Przed publicznością zaprezentował się również zespół Art Pronar z Narwi oraz taneczno-wokalna grupa Servis z Białegostoku. Rozstrzygnięto również konkurs wiedzy o rolnictwie.

Dożynki Gminne 

Podczas tegorocznych Dożynek Gminnych odbył się kiermasz twórczości ludowej. Swoje stoiska mieli m.in. gospodarstwo Państwa Andrzeja i Anny Ostaszewskich z Narwi oraz Państwo Regina i Jan Poskrobko z Cimoch (wyroby z drewna). Swoje stoisko promocyjne miała również Gmina Narew, gdzie można było otrzymać wiele materiałów promocyjnych naszej gminy oraz degustować produkty regionalne.

Dożynki Gminne 

Pragniemy wyrazić gorące podziękowania na ręce Narwiańskiego Ośrodka Kultury, Parafii Rzymskokatolickiej i Parafii Prawosławnej w Narwi, starostów, zaangażowanych rolników oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania tak wspaniałych uroczystości dożynkowych w Gminie Narew.

GALERIA ZDJĘĆ