2 września 2012 roku Narew świętowała doroczne święto plonów – Dożynki Gminne. Organizatorami uroczystości byli Wójt Gminy Narew, Rada Gminy Narew oraz Narwiański Ośrodek Kultury.

Dożynki Gminne

W obchodach święta plonów naszej gminy uczestniczyli zaproszeni goście, księża, radni, sołtysi oraz przede wszystkim rolnicy. Podczas niedzielnego nabożeństwa w cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Narwi ks. mit. Bazyli Roszczenko dokonał wyświęcenia wieńców dożynkowych. Po nabożeństwie wieńce przeniesiono na rynek w Narwi, skąd goście zostali przewiezieni tradycyjnymi wozami na stadion sportowy w Narwi, gdzie odbywały się główne uroczystości dożynkowe.

Dożynki Gminne

Wszystkich przybyłych gości, rolników i mieszkańców Gminy Narew powitali Starostowie dożynek Państwo Janina i Mirosław Szelengowicz z Ogrodnik oraz Państwo Marzena i Walenty Sadowscy z Chrabostówki. Starostowie podziękowali rolnikom za plony, zaś na ręce Wójta Gminy Narew Andrzeja Pleskowicza oraz Przewodniczącej Rady Gminy Narew Ewy Urbanowicz przekazali symboliczny bochen chleba. Przyjmując chleb Wójt podziękował wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę i trud w swoich gospodarstwach, dzięki któremu można było uzyskać tegoroczne plony.

Dożynki Gminne

Po części oficjalnej przyszła pora na występy zaproszonych zespołów, które zaprezentowały przybyłym gościom swój dorobek artystyczny. Kolejnych wykonawców zapowiadała sympatyczna konferansjerka Mariola German.

Dożynki Gminne

Przed publicznością wystąpiły zespoły ludowe z ościennych gmin wykonujące tradycyjne piosenki białoruskie – Czyżowianie z Czyż, Narewczanki z Narewki oraz Niezabudki z Kuraszewa.

Dożynki Gminne

Podczas dożynek nie mogło zabraknąć występów zespołów artystycznych z Gminy Narew, które chciały jak najlepiej zaprezentować swój repertuar i talent muzyczny. Wystąpił Tercet Rodzinny z Makówki, chóry Ramonka i Harmoń z Parafii Prawosławnej w Łosince oraz zespół Podlaszanki.

Dożynki Gminne

Nie mogło też zabraknąć zespołów wokalnych działających przy Narwiańskim Ośrodku Kultury. Publiczności zaśpiewały dziecięce zespoły Domisolki oraz Świt prowadzone przez Panią Marię Bubka.

Dożynki Gminne

Podczas święta plonów wyróżniono najaktywniejszych rolników z Gminy Narew. Wręczenia pamiątkowych statuetek oraz dyplomów uznania dokonali Wójt Gminy Andrzej Pleskowicz oraz Przewodnicząca Rady Gminy Ewa Urbanowicz. W tym roku wyróżnieni zostali następujący rolnicy:

 • Anna i Eugeniusz Anchimiuk – Odrynki
 • Julita i Marek Anchimiuk – Odrynki
 • Barbara i Ludwik Bagińscy – Puchły
 • Bożena i Roman Bazyluk – Gorodczyno
 • Raisa i Włodzimierz Benedyczuk – Lachy
 • Michał Berezowiec – Łosinka
 • Wiera i Mikołaj Bowtruczuk – Kutowa
 • Eugeniusz Chodak – Krzywiec
 • Krystyna i Sergiusz Chodakowscy – Krzywiec
 • Elżbieta i Andrzej Dmitruk-Łapińscy – Koweła
 • Nina i Bazyl Dubko – Kutowa
 • Alicja i Andrzej Golonko – Koweła
 • Witalis Gołowaczyk – Tyniewicze Duże
 • Ewa i Grzegorz Goralewscy – Trześcianka
 • Ilona i Marcin Grabowscy – Rohozy
 • Mirosław Hajduk – Łosinka
 • Ewa i Tomasz Hryniewiccy – Trześcianka
 • Katarzyna i Adam Hryniewiccy – Rohozy
 • Iwona i Anatol Iwaniuk – Gorodczyno
 • Zofia i Walenty Iwaniuk – Gradoczno
 • Anna i Witalis Jakoniuk – Gradoczno
 • Agnieszka i Mirosław Jarmocik – Waniewo
 • Justyna i Piotr Jarmocik – Waniewo
 • Tamara i Mikołaj Kondraciuk – Soce
 • Lucyna i Aleksander Korolko – Koweła
 • Eugenia i Anatol Kościuczuk – Radźki
 • Joanna i Adam Kotowicz – Ogrodniki
 • Magdalena i Radosław Kotowicz – Ancuty
 • Alina i Jan Kowalczuk – Puchły
 • Anna i Witalis Kryszeń – Odrynki
 • Walentyna i Mikołaj Kupczuk – Lachy
 • Maria i Józef Kurianowicz – Paszkowszczyzna
 • Barbara i Mirosław Lewczuk – Tyniewicze Duże
 • Barbara i Piotr Lewczuk – Przybudki
 • Elżbieta Łuksza – Łosinka
 • Łucja i Jan Monach – Łosinka
 • Alina Nieścier – Soce
 • Mirosława i Jan Nikonczuk – Gorodzisko
 • Helena i Mikołaj Ochrymiuk – Podborowisko
 • Emilia i Andrzej Omelianiuk – Narew
 • Olga i Aleksander Onikijuk – Krzywiec
 • Aneta i Adam Ostaszewscy – Tyniewicze Małe
 • Barbara i Jan Ostaszewscy – Odrynki
 • Bożena i Wiesław Pogorzelscy – Odrynki
 • Marek Rajewski – Soce
 • Bożena i Jan Rakowscy – Gorodczyno
 • Piotr Rusiłowicz – Gorędy
 • Marzena i Walenty Sadowscy – Chrabostówka
 • Natalia i Jerzy Siemienowicz – Iwanki
 • Marian Sienkiewicz – Gramotne
 • Janina i Mirosław Szelengowicz – Ogrodniki
 • Piotr Szwarc – Lachy
 • Bożena i Władysław Tesluk – Gorodzisko
 • Ewa i Mirosław Urbanowicz – Narew
 • Helena i Piotr Wawrzeniuk – Koźliki
 • Maria i Sergiusz Wiazowscy – Tyniewicze Duże
 • Eugenia i Jan Wróblewcy – Lachy

Dożynki Gminne

Podczas dożynek można było obejrzeć maszyny rolnicze produkowane przez firmę Pronar. Wystawione były również prace lokalnych twórców ludowych: malarstwo – Stanisław Poskrobko (Rybaki) i Katarzyna Siemieniuk (Gorodczyno) oraz haft krzyżykowy – Alla Kurianowicz (Narew). Na stoisku Gminy Narew dostępne były materiały promocyjne, a także można było skosztować kuchni regionalnej. Obyły się też zawody w przeciąganiu liny, toczeniu beli ze słomy, podnoszeniu ciężarka oraz konkurs kulinarny na najlepszy wypiek dożynkowy.

Dożynki Gminne

W wieczornym bloku muzycznym goście mogli pobawić się przy muzyce tanecznej granej przez zespoły Evertis, Szafis oraz Art Pronar z Narwi pod kierownictwem Jana Snarskiego.

Dożynki Gminne

Sponsorami tegorocznych dożynek byli: Bank Spółdzielczy w Narwi, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce, Firma „Pronar” z Narwi, Arhelan Burzyńscy Spółka Jawna, Zakład Stolarski „Franko” z Narwi, Restauracja „Brzozowy Gaj” w Waśkach, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Maksbud” z Bielska Podlaskiego, Firma „Narmet” z Narwi, RSP Rolmak w Makówce, Agronar Sp. z o.o., Sklep Wielobranżowy „Ponek” W.Jakimiuk z Narwi, Piekarnia Podolszyńscy z Hajnówki oraz Zakład Mięsny „Podlasie” z Moniek. Wszystkim sponsorom organizatorzy wyrażają serdeczne podziękowania.

GALERIA ZDJĘĆ