Dnia 16 września 2012 roku w odbył się jubileuszowy X Festyn Archeologiczny w Zbuczu (Gmina Czyże). Na festynie można było zobaczyć wielu wystawców, w tym malarzy, rzeźbiarzy, producentów miodu, wyrobów tradycyjnych, wojów i wielu innych ciekawych wytwórców. Niewątpliwą atrakcją były walki wojów, pokazy 10 Pułku Ułanów Litewskich, a także mistrzostwa w rzucie chomątem.

Festyn archeologiczny w Zbuczu

W tegorocznym festynie aktywnie uczestniczyła również Gmina Narew. Narwiański Ośrodek Kultury przygotował stoisko promocyjne, które przyciągało tłumy gości. Można tu było spróbować prawdziwych narwiańskich specjałów, wszyscy mieli okazję skosztować tradycyjnych wypieków, ciast i nalewek z darów jesieni.

Festyn archeologiczny w Zbuczu

Goście mieli również możliwość degustacji potraw regionalnych, przygotowanych przez Restaurację „Brzozowy Gaj” z miejscowości Waśki. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się smalec, pieczone mięsa i podpiwek. Na stoisku można było obejrzeć prace wykonane przez Panią Allę Kurianowicz z Narwi (haft krzyżykowy) oraz obrazy namalowane przez Panią Katarzynę Siemieniuk z Gorodczyna. Szczególną uwagę zwiedzających przyciągały rzeźby Pana Jana Poskrobko z Cimoch. Gminę Narew promował również Pan Jarosław Topolański z Trześcianki, prezentując pyszne miody z własnej pasieki „Apisfera”.

Festyn archeologiczny w Zbuczu

Festyn w Zbuczu uświetniły występy wielu artystów. Wystąpiły min. zespoły ściśle współpracujące z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury – Harmoń z Łosinki oraz Art Pronar z Narwi.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału:
Narwiański Ośrodek Kultury