13 lipca 2013 roku we wsi Soce w Gminie Narew w ramach Podlasko-Poleskich Spotkań Żniwnych pod hasłem „Oleń po boru chodit” po raz kolejny zostały zorganizowane Zażynki. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, we współpracy z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury. W zażynkach udział wzięło kilkadziesiąt osób, wśród nich członkinie zespołu folklorystycznego z miejscowości Bołota koło Kobrynia na Białorusi, zespołu Podlaszanki z Gorodziska, zaproszeni goście oraz miejscowa ludność.

Zażynki w Gminie Narew 

Uroczystość w Gminie Narew rozpoczęła się modlitwą dziękczynną w cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Puchłach, którą odprawił ks. Sławomir Troc. Następnie wszyscy zebrani spod kapliczki w Socach przeszli korowodem przez wieś, udając się na pole w celu symbolicznego rozpoczęcia żniw.

Zażynki w Gminie Narew 

Po krótkiej modlitwie na polu rozpoczęto obrzęd zażynkowy. Kobiety ubrane w tradycyjne stroje, z pieśnią na ustach wprawnie posługiwały się sierpami i wiązały snopki. Mężczyźni w słomkowych kapeluszach i haftowanych koszulach, żęli zboże kosami. Z pierwszych zżętych kłosów zrobiono niewielki snopek, który kiedyś przechowywano do wigilii. Obrzęd zażynkowy zakończono modlitwą.

Zażynki w Gminie Narew 

Obrzędowe żęcie żyta na polu w Socach cieszyło się sporym zainteresowaniem, a każdy chętny mógł w nim uczestniczyć. Na potrzeby obrzędu swojego pola użyczył Pan Mikołaj Kondraciuk.

Zażynki w Gminie Narew 

Po obrzędzie na polu, korowód przeszedł w miejsce, gdzie odbyła się część artystyczna. Na zakończenie sołtys wsi Soce Pan Andrzej Filipiuk zaprosił zgromadzonych na zasłużony po pracy posiłek. Przy ognisku, jak przystało na podlasko-poleskie spotkania, wymieniano się własnymi doświadczeniami ze żniw oraz wspólnymi jak też różniącymi oba regiony tradycjami.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie tekstu: Narwiański Ośrodek Kultury
Zdjęcia – Portal Magia Podlasia, Paweł Tadejko oraz

Tomasz Poskrobko (wykorzystano za zgodą autora)