11 maja 2013 roku w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Podlasko – Poleskiego Kultury Tradycyjnej „Tam po majowoj rosi” gościliśmy w naszej gminie ciekawe zespoły folklorystyczne. Były to Żemerwa z miejscowości Studziwody, Żewżyki i Antrakt z Bielska Podlaskiego, Szołucha z Augustowa oraz grupa gości z białoruskiego Polesia. Roztańczone, rozśpiewane i barwne korowody przeszły ulicami wsi Puchły, Skaryszewo i Tyniewicze Duże, gdzie wzbudziły zainteresowanie i zachwyt wśród licznie zgromadzonych mieszkańców.

Śpiewanie ohulek nad Narwią 

Goście rozpoczęli śpiewanie „Ohulek nad Narwią” we wsi Puchły, gdzie uczestniczyli w mszy dziękczynnej w cerkwi w Puchłach, celebrowanej przez proboszcza Parafii Prawosławnej w Puchłach ks. Pawła Łapińskiego.

Śpiewanie ohulek nad Narwią 

Następnym punktem na mapie gminy była wieś Skaryszewo i Izba Białoruska Pana Michała Filianowicza. Tu też odbyła się część artystyczna. Młodzi artyści w sposób bardzo autentyczny, głęboko przeżywając to co śpiewają i pokazują, przybliżyli publiczności wiosenny obrzęd rohulek, sadoniek i inne tradycyjne obrzędy. Dzięki gościnności Państwa Filianowiczów i w scenerii rekwizytów muzealnych można było powrócić do czasów naszych przodków.

Śpiewanie ohulek nad Narwią

Kolejnym przystankiem była miejscowość Tyniewicze Duże. Mieszkańcy wsi na czele z sołtysem Panią Ireną Pietryszyk przywitali korowód chlebem i solą, a po koncercie wszyscy zasiedli do wspólne kolacji.

Śpiewanie ohulek nad Narwią

Wiosenne pieśni podlaskich i poleskich Białorusinów pięknie mówiły o budzącej się do życia przyrodzie i rozkwitających uczuciach między chłopcem i dziewczyną. W uroczystościach gościnnie uczestniczył nasz regionalny zespół folklorystyczny Podlaszanki z Gorodziska.

Śpiewanie ohulek nad Narwią 

Mieszkańcy Gminy Narew mogli podziwiać wiosenne obrzędy dzięki współpracy Narwiańskiego Ośrodka Kultury z Panem Dariuszem Fionik – prezesem Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie:
Narwiański Ośrodek Kultury