Dnia 12 maja 2013 roku odbył się w Waśkach białoruski festyn z cyklu „I tut żywuć ludzi”. Jest to piąta edycja Białoruskich Festynów organizowanych przez Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Festyny te z roku na rok cieszą się coraz to większą popularnością wśród wyludniających się wsi i miasteczek Białostocczyzny.

Festyn białoruski w Waśkach 

Festyn w Waśkach został połączony z otwarciem odremontowanej świetlicy wiejskiej. Uroczystość została przygotowana przez Narwiański Ośrodek Kultury wspólnie z Muzeum i Ośrodkiem Białoruskiej Kultury w Hajnówce. Uczestniczyli w niej mieszkańcy wsi Waśki oraz okolicznych miejscowości, a także duchowni oraz władze samorządowe Gminy Narew.

 Festyn białoruski w Waśkach

We wrześniu 2012 roku Gmina Narew zakończyła remont świetlicy w miejscowości Waśki w ramach projektu „Remont świetlicy wiejskiej w Waśkach”. Projekt został dofinansowany w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” z Osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

Festyn białoruski w Waśkach 

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego wyświęcenia odremontowanej świetlicy wiejskiej przez ks. prałata Zbigniewa Niemyjskiego - proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Narwi oraz ks. Bogumiła Korniluka – wikarego Parafii Prawosławnej w Narwi.

Festyn białoruski w Waśkach 

Podczas festynu zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć i posłuchać repertuaru w wykonaniu zespołów Wasiloczki z Bielska Podlaskiego, Dekada Band oraz Metro z Hajnówki.

Festyn białoruski w Waśkach

Wystąpiły również nasze rodzime zespoły Podlaszanki z Gorodziska oraz Art Pronar z Narwi. Na scenie zaprezentował się także dziecięcy zespół wokalny Domisolki działający przy Narwiańskim Ośrodku Kultury w Narwi.

Festyn białoruski w Waśkach 

Na festynie można też było zapoznać się z literaturą białoruską na specjalnie przygotowanym stoisku lub zakupić płyty swoich ulubionych zespołów.

GALERIA ZDJĘĆ

REMONT ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W WAŚKACH

Opracowanie:
Narwiański Ośrodek Kultury