15 sierpnia br. Gmina Narew uczciła Święto Wojska Polskiego oraz 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej.  Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W jej trakcie modlitwy skierowane były w intencji Ojczyzny, służb mundurowych, stojących na straży naszego bezpieczeństwa oraz Ukrainy zmagającej się z wojną. W tym dniu w kościele katolickim obchodzone jest również święto kościelne - jedno z najstarszych, mające swój początek w V wieku - Święto Matki Boskiej Zielnej, a właściwie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy gminy, duchowni, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych i zakładów pracy oraz strażacy z OSP Narew.

            Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej. Była to zwycięska bitwa stoczona w 1920 roku, w czasie wojny polsko - bolszewickiej. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią.  Znaczenie bitwy było tak duże, że wydarzenie to zaczęto nazywać Cudem nad Wisłą i obchodzić jako Święto Wojska Polskiego co roku 15 sierpnia. W obecnych czasach dzień ten nabiera szczególnego znaczenia. Stanowi ukłon w stronę służb mundurowych (wojska, straży granicznej, policji), które każdego dnia są w pełnej gotowości do obrony naszych granic.

Po modlitwie, krótkie okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Gminy Narew Pan Andrzej Pleskowicz. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości, złożyli wieńce i zapalili znicze przed grobem starszego strzelca Juliana Kupcewicza, żołnierza 3 kompanii Pułku Strzelców Wileńskich, poległego w dniu 25 lipca 1920 r. w wojnie polsko – bolszewickiej, przy kościele w Narwi, przy pomniku upamiętniającym 100 – lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę na Placu 1- Maja oraz pod tablica upamiętniającą gen. dyw. Mirona Chodakowskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego, tragicznie zmarłego w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym. 

Galeria zdjęć