16 maja 2016 roku zawitała do Narwi ekipa Polski Światłoczułej z filmem pt. „Moje córki krowy” oraz z gościem specjalnym, aktorką Gabrielą Muskałą.

Polska Światłoczuła w Narwi

Powołany do życia przez reżyser Dorotę Kędzierzawską i operatora Arthura Reinharta projekt Polska Światłoczuła nawiązuje do tradycji kina objazdowego. W miejscach, do których nie dociera sieć kin, prezentowane są najlepsze polskie filmy. Za pomocą profesjonalnego sprzętu sale domów kultury, szkół, świetlic, skansenów zamieniają się w sale kinowe, w których publiczność ma okazję spotkać się z filmami i ich twórcami. Jego celem jest promowanie rodzimej kinematografii oraz zachęcanie do dialogu twórców filmów i widzów.

Polska Światłoczuła w Narwi

Dodatkową atrakcją światłoczułego projektu było malowanie światłem. Przy użyciu latarek, dzięki długiemu czasowi naświetlania publiczność mogła stworzyć rozmaite "świetlne" malunki. Na stronie internetowe Polski Światłoczułej można znaleźć obrazy "wymalowane" na spotkaniu w Narwi.

Polska Światłoczuła w Narwi

Film z 2015 roku „Moje córki krowy” to tragikomedia, bez fałszu opowiadająca o relacjach rodzinnych, szorstkiej siostrzanej miłości i śmierci. Wzruszająca i zabawna historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. „Moje córki krowy” wzbudziły zachwyt krytyków i aplauz publiczności 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, która przez ponad pięć minut po premierze oklaskiwała film na stojąco. Przełożyło się to na cenne trofea – Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a także szczególnie ważną dla każdego reżysera Nagrodę Publiczności.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału:
Narwiański Ośrodek Kultury