W dniach 11-15 listopada 2015 roku odbył się w Wilnie X Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Pokrowskije Kołokoła”. Polskę reprezentowały zespoły Majeranki (muzyka i pieśni z Podhala) oraz Podlaszanki z Gorodziska (gm. Narew) z gościnnym udziałem etnomuzykolożki – Julity Charytoniuk.

Podlaszanki w Wilnie

Festiwal „Pokrowskije Kołokoła” prezentujący folklor różnych narodów odbywał się w Wilnie po raz dziesiąty. W ramach festiwalu trwają koncerty, wystawy prac plastycznych, kiermasze dziedzictwa kulinarnego i programy edukacyjne. Podlaszanki z Gorodziska wystąpiły czterokrotnie podczas festiwalu (m.in. w Ratuszu Wileńskim oraz na Uniwersytecie Wileńskim). Zaprezentowały dawny repertuar z okolic Narwi: pieśni weselne, wiosenne, sianokośne i żniwne.

Podlaszanki w Wilnie

Opracowanie materiału:
Narwiański Ośrodek Kultury