21 listopada 20015 roku w Parafii Prawosławnej w Trześciance zbiegły się dwa jakże ważne święta, tj. dzień patrona Św. Arcystratega Michała oraz 150-lecie cerkwi. O godzinie 8.00 został odsłużony Akatyst do Św. Arcystratega Michała, a o godzinie 10.00 rozpoczęła się Boska Liturgia. Świętej Liturgii przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście duchownych z sąsiednich parafii.

150-lecie cerkwi w Trześciance

Szczególnie słowa wygłoszone do wiernych były przejmujące i nasycone głęboką wiarą i szczerością. Metropolita Sawa mówił o bieżeństwie, o częstokroć tragicznych losach mieszkańców wsi, którzy pozostawiwszy domy, zabudowania gospodarskie, dobytek, zabierając ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy, ciepłą odzież, żywność i paszę dla koni, ruszyli na Wschód ogromnymi kolumnami, znacząc męczeńską drogę, mogiłami bliskich, zmarłych z głodu, chłodu, chorób i szalejących wśród nich epidemii.

150-lecie cerkwi w Trześciance

Przy wyjściu z cerkwi na procesję Metropolita Sawa poświecił tablicę upamiętniającą 150-lecie Cerkwi. Podczas procesji wszyscy zebrani udali się ku pomnikowi. Po jego obu stronach stała warta honorowa miejscowych strażaków. Metropolita Sawa modlił się za dusze bieżeńców. W imieniu Stowarzyszenia Trystianka zostało wygłoszone słowo o losach ich pradziadków-bieżeńców. Ceremonię przy pomniku zakończyło jego wyświęcenie.

150-lecie cerkwi w Trześciance

Na koniec uroczystości, przed wrotami świątyni zostali uhonorowani orderami Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny, Gramotami i listami pochwalnymi zasłużeni dla cerkwi proboszcz i parafianie. Metropolita Sawa wygłosił niezwykle wzruszające słowa, a u niektórych wiernych zakręciła się łza w oku.

150-lecie cerkwi w Trześciance

Dzięki zaangażowaniu proboszcza, środkom unijnym oraz składkom parafian i szczodrości darczyńców udało się odremontować cerkiew, wzmocnić konstrukcję, zmienić pokrycie dachu, a przede wszystkim kopuły, które nadają cerkwi świąteczny dostojny wygląd i przyciągają uwagę wielu przejeżdżających przez wieś ludzi, częstokroć jakby zmuszając ich do zatrzymania się i podziwiania cerkwi.

GALERIA ZDJĘĆ

Na podstawie serwisu orthodox.pl
Opracowanie materiału - ks. Marek Wasilewski