4 grudnia 2015 roku w Narwiańskim Ośrodku Kultury odbyła się projekcja filmów w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Przybyli mieszkańcy i goście obejrzeli zestaw pt. „Chińskie alternatywne transformacje” (kurator – Olga Bobrowska).

Żubroffka w Narwi

Chińskie transformacje należą do najbardziej fascynujących współczesnych zjawisk politycznych i kulturowych. W latach 90. animacja, produkowana w dużych studiach, przestała poszukiwać nowych form umożliwiających połączenie tradycyjnej chińskiej sztuki z animowanym medium i zwróciła się w stronę uproszczeń oraz konsumpcjonizmu. Odnowa artystycznego języka, oddającego uczucia i poglądy jednostek, jest zasługą nielicznej grupy głównie młodych artystów.

ŻUBROFFKA zakończyła jednocześnie „Filmową Jesień”, podczas której kino i muzyka docierały do małych i odległych miejscowości na terenie naszej gminy (28 września – Narew, 17 listopada – Krzywiec, 18 listopada – Lachy).

Żubroffka w Narwi

Podsumowanie projektu uświetnił koncert białoruskiego artysty Żmiciera Wojciuszkiewicza, który towarzyszył wszystkim naszym filmowym wędrówkom. Todar zaśpiewał w języku białoruskim utwory znakomitego czeskiego kompozytora i poety Jaromira Nohavicy, ze swojej nowej płyty „Kometa”.

Narwiański Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim, którzy byli tej jesieni z nami, filmem, kinem i muzyką. Dziękujemy serdecznie współorganizatorom i sponsorom.

Partnerzy i współorganizatorzy:

  • Białostocki Ośrodek Kultury – DKF„GAG”
  • Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
  • Białowieski Park Narodowy

Sponsorzy:

  • Bank Spółdzielczy w Narwi
  • „Rolmak” Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Makówce

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału:
Narwiański Ośrodek Kultury