Waniewo (Waniowo) jest to dawna wieś miejska, założona prawdopodobnie w roku 1560; niegdyś nazywana przedmieściem lub siołem miasta Narew. Waniewo to nazwa dzierżawcza pochodząca od imienia Wania, będącego zdrobnieniem wschodniosłowiańskiego imienia Iwan. Wieś położona jest w północno-wschodniej części Gminy Narew. Jest to stosunkowo niewielka miejscowość, zamieszkała obecnie przez niespełna 50 osób. Podstawowym zajęciem i źródłem utrzymania mieszkańców wsi jest rolnictwo. Waniewo położone jest w pięknym otoczeniu lasów, łąk i pól. To w połączeniu z czystym powietrzem, niczym nieskażonym środowiskiem jest niewątpliwym atutem wsi, przez co staje się ona niezwykle atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Niejeden mieszczuch poczuje się tu cudownie wypoczęty i zrelaksowany.

WaniewoWaniewo

Wieś Waniewo odwiedzić można podążając Szlakiem Świątyń Prawosławnych. Na jego drodze znajduje się wiele godnych zwiedzenia zabytkowych prawosławnych obiektów sakralnych, cerkwi, kapliczek, krzyży wotywnych. Pomimo, iż w Waniewie nie ma cerkwi, warto tu zajrzeć podążając Szlakiem i poznać niezwykle interesującą kulturę prawosławia, tradycje oraz obyczaje ludzi tego wyznania.

Innym ciekawym szlakiem, przebiegającym wprawdzie nie przez samą wieś, ale około 1 km na wschód od niej, jest Podlaski Szlak Bociani, będący jednym z pierwszych markowych produktów turystycznych w Polsce i pierwszym na Podlasiu. Jest to szlak rowerowy, a zatem doskonały pomysł dla osób chcących aktywnie spędzić wolny czas. Podążając nim można spotkać skupiska bociana białego trwale wpisanego w podlaski krajobraz, a że wieś Waniewo leży niemalże na trasie jego przebiegu, postój tutaj może być okazja do podziwiania tego pięknego dostojnego ptaka.