Waśki to dawna wieś leśnictwa bielskiego, założona najprawdopodobniej przed rokiem 1611. Waśki to nazwa rodowa od nazwy osobowej Waśko będącej zdrobnieniem imienia tradycyjno-cerkiewnego Wasilij. Jest to miejscowość zamieszkiwana głównie przez ludzi wyznania prawosławnego. Miejscowość Waśki położona jest we wschodniej części Gminy Narew, niecałe 2 km od szosy prowadzącej z Narwi do Hajnówki. Jest to dosyć duża wieś, którą na stałe zamieszkuje około 70 osób. Mieszkańcy Wasiek to przede wszystkim rolnicy, chociaż wiele osób poza prowadzeniem gospodarstw rolnych dojeżdża też do pracy do pobliskiej Narwi.

WaśkiŚwietlica w Waśkach

Waśki charakteryzuje niezwykle atrakcyjne położenie. Leżą one dosłownie na skraju Puszczy Białowieskiej i z tego względu są one „rajem dla grzybiarzy”. Wielu amatorów tego typu spędzania wolnego czasu z pewnością nie będzie się tu nudzić. A strudzeni wielogodzinnymi poszukiwaniami grzybów będą mogli odpocząć w towarzystwie gościnnych miejscowych ludzi, przy wesołych trelach ptaków. Osoby chcące aktywnie spędzić czas mogą wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową po cudownej okolicy, lub jeśli pogoda temu sprzyja udać nad niedaleko przepływającą rzekę Narew.

Pomnik pomordowanych w lesie za Waśkami

Podczas II Wojny Światowej, 31 lipca 1941 roku, w lesie za miejscowością Waśki zostali starceni mieszkańcy Gminy Narew. W tej chwili znajduje się tam pomnik upamiętniający tamto wydarzenie.