Narew to dawne miasto królewskie położone nad malowniczą rzeką Narew, założone na prawie chełmińskim w 1514 roku. Obecnie Narew nie posiada praw miejskich - utraciła je w 1934 roku w wyniku upadku gospodarczego miasta w XIX wieku. Miejscowość zamieszkuje około 1500 mieszkańców.

Narew 

WIRTUALNY SPACER PO NARWI

Narew to główna miejscowość i siedziba władz samorządowych naszej gminy, w Narwi swoją siedzibę mają następujące instytucje:

 

Parafia Prawosławna oraz Parafia Rzymskokatolicka w Narwi

Oprócz wspaniałej przyrody otaczającej miejscowość, w Narwi można zobaczyć zabytkowe świątynie. Niedaleko rzeki Narew na wzgórzu znajduje się zabytkowy, barokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Stanisława Biskupa.

Kościół w Narwi

W centrum Narwi natomiast usytuowana jest parafialna, XIX-wieczna cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, której wnętrze odbudowano po tragicznym pożarze jaki miał miejsce w 1991 roku. Na cmentarzu prawosławnym znajduje się murowana kapliczka pw. Matki Bożej Kazańskiej, natomiast na starym cmentarzu żydowskim zachowało się około 50 macew. Cmentarz rzymskokatolicki zlokalizowany jest na obrzeżach Narwi.

Cerkiew w Narwi

Przez miejscowość przebiega Szlak Świątyń Prawosławnych, który promuje kulturę prawosławia i drewniane obiekty sakralne na ziemi podlaskiej. Innym szlakiem biegnącym przez Narew jest Podlaski Szlak Kulturowy „Drzewo i Sacrum”, stworzony z myślą o ukazaniu piękna drewnianej architektury oraz najciekawszych i najbardziej wartościowych turystycznie miejsc znajdujących się w powiatach bielskim i hajnowskim. Ciekawym miejscem, które warto też zobaczyć w Narwi jest prywatne Muzeum Wsi znajdujące się przy ulicy Dąbrowskiego. Właściciel muzeumgromadzi w nim różne stare narzędzia i przedmioty wpisane niegdyś w życie wsi.

Zakłady Pronar w Narwi

W Narwi swoją siedzibę ma wiele podmiotów gospodarczych gminy, w tym jedna z największych firm w regionie północno-wschodnim - zakłady PRONAR Spółka z o.o. produkujące nowoczesne ciągniki rolnicze od maleńkich do największych, przyczepy, maszyny rolnicze oraz sprzęt komunalny. Prężnie rozwijająca się firma NARMET produkująca kotły centralnego ogrzewania zasilane biomasą pochodzącą z odpadów drzewnych.

Mapa miejscowości Narew

 

GALERIA ZDJĘĆ