W dniu 11 listopada 2009 roku odbyły się w Narwi obchody 91 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości zostały przygotowane przez Narwiański Ośrodek Kultury oraz Parafię Rzymskokatolicką p.w. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa w Narwi.

Święto Odzyskania Niepodległości

Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele w Narwi i była celebrowana przez ks. prałata Zbigniewa Niemyjskiego. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik poległego za ojczyznę żołnierza, jaki znajduje się przy kościele w Narwi.

Święto Odzyskania Niepodległości

Przy pomniku kwiaty złożyli: Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Mikołaj Janowski, delegacja Powiatu Hajnowskiego, której przewodniczył Wicestarosta Jerzy Sirak, Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski oraz strażacy. Znicze zapalili także harcerze ze Szkoły Podstawowej w Narwi.

Święto Odzyskania Niepodległości

Druga część uroczystości upamiętniających odzyskanie niepodległości odbyła się w Narwiańskim Ośrodku Kultury. W drodze do NOK goście zatrzymali się jeszcze przy pomniku powstańców, jaki znajduje się przy szkole w Narwi. Tam również zapalono znicze.

Święto Odzyskania Niepodległości

Gości przybyłych do ośrodka kultury powitała dyrektor NOK Tamara Juszkiewicz. Następnie odbyła się uroczysta akademia historyczna, upamiętniająca rozbiory Polski, lata niewoli i powstań oraz odzyskanie niepodległości. Akademia została przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Narwi pod kierownictwem pani Olgi Hewa.

Święto Odzyskania Niepodległości

Występujące w akademii gimnazjalistki zaprezentowały publiczności również kilka patriotycznych piosenek. Na zakończenie z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił pan Marek Skomorowski, który zaśpiewał je wspólnie z zebranymi na sali gośćmi.

Święto Odzyskania Niepodległości

Podczas uroczystości podsumowano efekty projektu pt. „Pamiętamy – śladami historii Gminy Narew”, którego celem było m.in. odnalezienie zapomnianych grobów oraz miejsc pamięci Gminy Narew. Wyniki inwentaryzacji takich miejsc na terenie naszej gminy przedstawiła pani Alicja Szyszkiewicz. Harcerze odwiedzali takie miejsca, robili zdjęcia oraz rozmawiali z ludźmi pamiętającymi czasy wojny, dokumentując ich historie. Zebrany materiał posłuży do stworzenia strony internetowej poświęconej miejscom pamięci Gminy Narew. Uczestnicy uroczystości mogli też obejrzeć wystawę prac plastycznych, która powstała także w ramach tego projektu. Prace przedstawiające miejsca pamięci naszej gminy wykonali uczniowie z Gminy Narew.

Święto Odzyskania Niepodległości

Na zakończenie głos zabrała dyrektor NOK Tamara Juszkiewicz, która podziękowała wszystkim uczestnikom projektu, osobom zaangażowanym w jego realizację, partnerom projektu oraz sponsorom. Szczególne podziękowania zostały skierowane na ręce pani dyrektor Publicznego Gimnazjum w Narwi Aliny Kononiuk, która była pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia.

GALERIA ZDJĘĆ

herb podlaskienarew herb

Uroczystość odbyła się w ramach projektu pt. „Pamiętamy – śladami historii gminy Narew”,
realizowanego przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Podlaskiego w Białymstoku. 
 
 

W ramach obchodów Świeta Niepodległości w dniu 12 listopada 2009 roku odbyło się
nabożeństwo żałobne w intencji poległych mieszkańców Gminy Narew w lesie za Waśkami

CZYTAJ WIĘCEJ...