Dzień 10 sierpnia 2007 roku był szczególnie ważny dla gospodarstwa agroturystycznego RUTA w Skaryszewie, w którym mieści się Regionalna Izba Białoruska. Tego właśnie dnia miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy pod hasłem "IKONA, RUCZNYK I KRYŻ". Uroczystość otwarcia została zorganizowana przy współpracy z Gminną Bibliotekę Publiczną w Narwi.

Wystawa pt. Ikona, rucznyk i kryż 

Właściciel gospodarstwa Pan Michał Filianowicz zgromadził na wystawie stare ikony, a także tzw. rucznyki z pięknie wyhaftowanymi białoruskimi ornamentami ludowymi oraz stare krzyże prawosławne.

Wystawa pt. Ikona, rucznyk i kryż 

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się min. Konsul Generalny Republiki Białoruś w Białymstoku Michał Alaksiejczyk, Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego Jerzy Sirak, dyrektor Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce Jan Karpiuk, Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski, a także duchowni z okolicznych parafii.

Wystawa pt. Ikona, rucznyk i kryż 

Otwarcie wystawy poprzedził kilkunastominutowy wykład proboszcza parafii prawosławnej w Narwi ks. Bazylego Roszczenki na temat znaczenia ikony, krzyża i rucznyka w kościele prawosławnym. Następnie dokonano aktu wyświęcenia wystawy, po czym uroczyście otwarto wystawę i wszyscy goście udali się na zwiedzanie. Wspólne spotkanie w Skaryszewie zakończył uroczysty poczęstunek.

Wystawę "Ikona, rucznyk i kryż" można zwiedzać w godzinach od 8.00 do 18.00.
GOSPODARSTWO RUTA SERDECZNIE ZAPRASZA

 

GALERIA ZDJĘĆ