ryszard kaczorowskiRyszard Kaczorowski, ostatni prezydent rządu Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie urodził się 26 listopada 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową. Należał do harcerstwa, był związany z drużynami Andrzeja Małkowskiego. Jego konspiracyjną działalność w czasie wojny przerwało aresztowanie przez NKWD 17 czerwca 1940 roku. Sąd wojskowy skazał Kaczorowskiego na karę śmierci. Po stu dniach w celi zamieniono ją na 10 lat obozu na Syberii.

W 1942 roku Ryszard Kaczorowski opuścił Związek Radziecki z żołnierzami generała Andersa, by znaleźć się w Palestynie. Przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu, w bitwie pod Monte Cassino był dowódcą ośrodka łączności 2 Brygady Strzelców.

Po wojnie osiadł na stałe w Londynie. W 1949 roku skończył Szkołę Handlu Zagranicznego. Pracował w przemyśle jako księgowy do przejścia na emeryturę w 1986 roku. Na emigracji organizował polskie harcerstwo, w latach 50. i 60. był we władzach światowego Związku Harcerstwa na Obczyźnie. W 1986 został powołany do Rady Narodowej Rzeczpospolitej, co oznaczało powierzenie mu obowiązków ministra spraw krajowych. Został zaprzysiężony na prezydenta RP na Uchodźstwie w lipcu 1989 roku, po tragicznej śmierci Kazimierza Sabbata. Rok później przyjechał do kraju, po ponad 50 latach nieobecności.

22 grudnia 1990 na Zamku Królewskim w Warszawie Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia władzy prezydenckiej Lechowi Wałęsie. W ciągu ostatnich lat Ryszard Kaczorowski wielokrotnie bywał w Polsce. Otrzymał tytuł doktora honoris causa czterech polskich uczelni - Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Medycznej w Białymstoku, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu w Białymstoku. Ma honorowe obywatelstwo kilku polskich miast, w tym Honorowe Obywatelstwo Białegostoku

W Białymstoku Ryszard Kaczorowski bywał po 1990 roku kilkakrotnie. Po raz ostatni odwiedził rodzinne miasto 28 września 2008 r. podczas uroczystości Beatyfikacji Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki.

Prezydent Kaczorowski uhonorowany został wieloma odznaczeniami. Wśród otrzymanych przez niego polskich odznaczeń znajdują się: Order Orła Białego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Armii Krajowej.

W uznaniu zasług dla niepodległości Polski Papież odznaczył go Wielkim Krzyżem Orderu Piano. Prezydent Ryszard Kaczorowski otrzymał też od Jej Królewskiej Mości honorowy tytuł GCMG (Rycerz Wielkiego Krzyża Orderu Św. Michała i Św. Jerzego) w uznaniu jego wyjątkowych zasług na rzecz Polaków w Wielkiej Brytanii.

Prezydent Kaczorowki był m.in. Honorowym Obywatelem Miast: Białegostoku, Supraśla, Krakowa, Zielonej Góry, Łukowa, Warszawy, Gdyni, Piastowa, Polic, Ostrołęki, Mińska Mazowieckiego, Rzeszowa, Krosna, Zakopanego, Lublina, Bełchatowa, Jeleniej Góry, Kielc, Legnicy, Nowego Sącza, Rzeszowa, Sochaczewa, Gdańska, Opola i Częstochowy.

Ryszard Kaczorowski zginął śmiercią tragiczną w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

 

Na podstawie: www.wrotapodlasia.pl