W sobotę, 14 września br. koło naukowe "mała ARCHITEKTURA" z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej wraz z fundacją "Ocalamy Soce i okolice od zapomnienia" oraz Narwiańskim Ośrodkiem Kultury zorganizowało Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 w Socach.
      Uroczystości odbyły się na terenie Muzeum Wsi, którego właścicielką jest Pani Tamara Leszczyńska. Piękne stare domy, budynki gospodarcze, ogrom eksponatów stworzyły wspaniałą otoczkę imprezie. Można było odbyć prawdziwą podróż do przeszłości.
      Program festynu został tak ułożony, żeby każda grupa gości znalazła coś dla siebie. Na dzieci czekały warsztaty architektoniczne. Dorosłym uczestnikom festynu zabawę zapewniały zespoły: „Reczańka” z Koźlik, grupa wokalna „Animato” z Narwiańskiego Ośrodka Kultury oraz Zespołu „Lailand” z Białegostoku.
      Studenci koła naukowego „mała ARCHITEKTURA” przedstawili prezentację „Zaprojektuj swoją podróż po Podlasiu”, ukazującą uroki architektury drewnianej wschodniego Podlasia, wystawę zdjęć studentów oraz ekspozycję tradycyjnych tkanin, haftów i koronek ze wsi Soce.
      Przybyli na festyn goście mogli skosztować regionalnych smakołyków, przyrządzonych przez okolicznych mieszkańców a przede wszystkim Panią sołtys Tamarę Leszczyńską.
      Dziękujemy gospodarzom Pani Tamarze i Panu Wiktorowi za wysiłek i trud włożone w przygotowanie uroczystości, rodzinną atmosferę, przepyszne potrawy, czuwanie nad sprawnym przebiegiem imprezy, zaangażowanie i niesamowite podejście do ochrony dziedzictwa kulturowego w tym zakątku naszej „Małej Ojczyzny“.
       Soce to niezwykle urocza i wyjątkowa wieś w Gminie Narew, pełna uroku i ciepła, cicha, spokojna i niebywale klimatyczna. To miejsce z dobrą energią. Prawie wszystkie zabudowania, domy, budynki gospodarcze są tu drewniane. Uwagę przyciąga ich niezwykłe zdobnictwo i piękna ornamentyka. Jedna zagroda wiejska i aż siedem budynków mieszkalnych z tej miejscowości zostało nagrodzonych w konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu i Marszałka Województwa Podlaskiego pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków.