W dniu 28 lipca 2006 roku Narew gościła nietypowych podróżników. W Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie ponad dwudziestoosobowej grupy polsko-niemieckich studentów z narwiańską młodzieżą. Do zorganizowania spotkania doszło z inicjatywy Stowarzyszenia Wymiany Międzykulturowej ANAWOJ z siedzibą w Michałowie.
Temat spotkania dotyczył relacji międzyetnicznych i międzyreligijnych w Narwi. Studenci z Polski studiujący socjologię, historię i pedagogikę na Uniwersytecie w Białymstoku oraz grupa studentów niemieckich studiujących stosunki wschodnioeuropejskie na Uniwersytecie w Berlinie, byli zainteresowani tożsamością narodową i etniczną młodzieży z Narwi oraz postrzeganiem przez narwiańską młodzież własnego życia z punktu widzenia wielokulturowości i spraw białoruskich. Na początku, po przywitaniu się i przedstawieniu, Anna Drabiuk, absolwentka białostockiej socjologii i studentka pedagogiki na UwB przedstawiła słuchaczom referat na temat historii i współczesności miejscowości Narew. Następnie rozpoczęła się dyskusja i pytania. Szczególnie młodzi Niemcy stawiali wiele pytań związanych z białoruskością i pytali naszą młodzież o poczucie własnej, wielowymiarowej tożsamości w warunkach pogranicza kulturowego. Wymiana myśli, nawet bez względu na utrudnienia komunikacyjne, przebiegała bez zakłóceń. Poruszono wiele interesujących tematów dotyczących spraw społecznych, politycznych, a nawet osobistych, co dla studentów z Niemiec było unikatową okazją bezpośredniego dotknięcia tego, czego uczą się w Berlinie.
Następnie goście udali się do centrum Narwi, gdzie jeden ze studentów niemieckich – Beniamin – przedstawił referat na temat spraw białoruskich podczas II wojny światowej. Później zaczęła się realizacja drugiego celu tej wyprawy, a mianowicie przeprowadzenie badań terenowych i spotkania ze starszymi mieszkańcami Narwi, pamiętającymi czasy II wojny światowej. Studenci byli zainteresowani historią, przeszłością, punktem widzenia ludzi pamiętających tamte czasy oraz tym, co się wówczas na tle etnicznym działo w naszej miejscowości.
Niech takie spotkania będą dla nas pouczającym doświadczeniem, nie tylko z punktu widzenia okazji do poznawania i otwartości na przedstawicieli innych kultur, ale również przykładem inicjatywy i zainteresowania wspólną historią polsko - białorusko - niemiecką oraz dziedzictwem przeszłości, co pokazali nam nasi goście. Dzięki temu możemy sobie również uświadomić historyczne i społeczne znaczenie naszej miejscowości i nas samych jako jej mieszkańców.