23 marca 2007 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Janem Pankiem - autorem wystawy fotograficznej pod hasłem "ULICE ŚWIATA".

Spotkanie z Robertem PankiemSpotkanie z Robertem Pankiem 

Spotkanie było swoistą lekcją geografii, podczas której Robert Jan Panek opowiadał zebranym o swoich podróżach, przedstawiał informacje o krajach w których przebywał, ilustrując swoje wypowiedzi muzyką wykonywaną przez siebie na klarnecie. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Publicznego Gimnazjum w Narwi wraz z wychowawcami.

 

ROBERT JAN PANEK - ur. w 1933 roku w Staszowie, absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie klarnetu. Od 1960 roku związany z Białymstokiem, gdzie pracował w szkołach muzycznych, orkiestrze symfonicznej oraz był kapelmistrzem orkiestr dętych. Zaczął komponować podczas pobytu w Szkole Oficerskiej dla Kapelmistrzów Wojskowych w Warszawie. Podczas studiów uczęszczał jako wolny słuchacz na zajęcia z kompozycji do prof. Tadeusza Szeligowskiego, zmieniając profil swoich zainteresowań na orkiestrę smyczkową i symfoniczną, a także poznając problematykę instrumentów dętych jako instrumentów koncertujących. W latach 1960-1980 pracował jako muzyk na kontraktach zagranicznych w Nikaragui i na Kubie, organizując państwowe szkolnictwo muzyczne oraz orkiestry wojskowe. Koncertował jako dyrygent w Meksyku, Hondurasie, Kostaryce, Panamie, Tunezji i Turcji. W latach 1992-1993 został zaproszony do zorganizowania orkiestr wojskowych Litwy i Łotwy. Jego kompozycje wykonywane były na dworach królewskich w Sztokholmie, Madrycie, Watykanie oraz podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie. W dorobku twórczym posiada kompozycje o zróżnicowanym charakterze i instrumentarium - od utworów na zespoły kameralne poprzez suity symfoniczne do I Symfonii. Wśród 130 utworów znajdują się też takie, w których kompozytor ukazuje interesującą melodykę czy narodowy charakter. Duże znaczenie w twórczości kompozytora mają pieśni i piosenki dla dzieci, zuchów, harcerzy, a także pieśni na głos i fortepian. Robert Jan Panek jest laureatem konkursów muzycznych CAMAGUEY SON (Kuba 1965r.), NOTA DE ORO (Nikaragua 1988r.), EXPO (Hiszpania 1992r.) oraz na hejnał miasta Białegostoku (1996r.). Za działalność artystyczną otrzymał od Ministra Kultury Kuby nagrodę za upowszechnianie muzyki polskiej, nagrodę Ministra Obrony Łotwy (1992r.) oraz Ministra Obrony Turcji (1999r.), a także odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1986r.) na 30-lecie swojej pracy artystycznej. Jest autorem zbiorów poezji oraz wystaw fotograficznych, min. "Ulice Świata" (2002r.) Białystok-Warszawa.