W dniu 15 lutego 2013 roku Filia Biblioteczna w Trześciance gościła Pana Motoki Nomachi, profesora nadzwyczajnego z Uniwersytetu Hokkaido w Sapporo w Japonii, slawistę zajmującego się gramatyczną typologią języków słowiańskich. Temat spotkania brzmiał „Nasza Tryścianicka gwara”. W dyskusji poruszono tematy źródeł i pochodzenia języka białoruskiego oraz jego dialektów. Wskazano też na zagrożenia jego rozwoju.

Spotkanie pt. Nasza Tryścianicka gwara 

Doskonale mówiący po polsku profesor wyznał, że jego zainteresowanie językami słowiańskimi wywodzi się z fascynacji twórczością wielkich pisarzy rosyjskich takich jak Czechow, Dostojewski, Puszkin, Tołstoj czy Turgieniew. Zebrani pytali też o różne zagadnienia i ciekawostki z życia Japonii.

Spotkanie pt. Nasza Tryścianicka gwara 

Spotkanie prowadził Pan Wiktor Stachwiuk od lat utrzymujący kontakty naukowe z profesorem Motoki Nomachi.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału: Joanna Szafrańska