20 listopada 2011 roku w świetlicy w Tyniewiczach Dużych odbyło się spotkanie z cyklu „Żywie jaszcze tardycyja” połączone z otwarciem odremontowanej świetlicy wiejskiej. Uroczystość została przygotowana przez Narwiański Ośrodek Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz dzieci uczących się języka białoruskiego „AB-BA”. Uczestniczyli w niej mieszkańcy wsi Tyniewicze Duże oraz okolicznych miejscowości, a także władze samorządowe naszej gminy.

Żywie jaszcze tradycyja w Tyniewiczach

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego wyświęcenia odremontowanej świetlicy wiejskiej przez proboszcza Parafii Prawosławnej w Tyniewiczach Dużych ks. Andrzeja Kos. Odprawił on krótkie nabożeństwo oraz życzył na zakończenie zebranym, aby świetlica w Tyniewiczach Dużych jak najlepiej służyła wszystkim mieszkańcom wsi.

Żywie jaszcze tradycyja w Tyniewiczach

W dalszej części uroczystości publiczności zaprezentował się najmłodszy zespół wokalny działający przy Narwiańskim Ośrodku Kultury – Domisolki, który prowadzony jest przez Panią Marię Bubka. Głównym punktem programu był spektakl muzyczny pt. „Oj dawno, dawno. Białoruskie historie Podlasia”, który zaprezentowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum nr 7 w Białymstoku uczący się na co dzień w swoich szkołach języka białoruskiego. Młodych artystów przedstawiła zebranym ich opiekunka Pani Alina Wawrzeniuk, która powiedziała również, iż spektakl opowiada o ludziach mieszkających w dawnych czasach na ziemi podlaskiej.

Żywie jaszcze tradycyja w Tyniewiczach

Przedstawienie w języku białoruskim przeplatane ludową muzyką prezentowało historie osób, niejednokrotnie smutne,które mieszkały w okolicach Bielska Podlaskiego, Klejnik, Janowa, Tyniewicz i innych podlaskich miejscowości. Młodzi aktorzy przedstawili opowieści, jakie udało im się zebrać od swoich dziadków i babć. Spektakl skłaniający do refleksji i zadumy został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność w Tyniewiczach Dużych, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

Żywie jaszcze tradycyja w Tyniewiczach

Po zakończeniu przedstawienia zaprezentowały się jeszcze dwa inne zespoły wokalne, które działają przy Narwiańskim Ośrodku Kultury, tj. Świt oraz Perła. Oba zespoły prowadzi również Pani Maria Bubka. Na zakończenie uroczystości głos zabrali Wójt Gminy Narew Andrzej Pleskowicz oraz Przewodnicząca Rady Gminy Narew Ewa Urbanowicz. Podziękowali oni za wspaniały występ aktorom, zespołom wokalnym NOK oraz życzyli przybyłym mieszkańcom, aby odremontowana świetlica była jak najczęściej wykorzystywana do tego typu spotkań i uroczystości.

Żywie jaszcze tradycyja w Tyniewiczach

Świetlica wiejska w Tyniewiczach Dużych została odremontowana dzięki wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju Obszaru LGD „Puszcza Białowieska”. Podczas uroczystości zaprezentowane zostały główne cele tej strategii oraz zrealizowane przez Gminę Narew działania w ramach wdrażania LSR.

logo leaderlogo leader pllogo prowlogo LGD

 

GALERIA ZDJĘĆ

Zobacz też Remont świetlicy wiejskiej w Tyniewiczach Dużych