13 marca 2024 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku obchodzono święto liderów wiejskiej społeczności. W uroczystości, zorganizowanej przez samorząd województwa, uczestniczyli m.in. Wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu Wiesława Burnos i Marek Malinowski, a także poseł RP Jacek Sasin.

   Dzień Sołtysa w Operze i Filharmonii Podlaskiej to przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych znajomości. Ponad 500 sołtysów z województwa podlaskiego przybyło do Opery i Filharmonii Podlaskiej na specjalnie dla nich zorganizowaną imprezę z okazji Dnia Sołtysa.

Tradycyjnie, podczas uroczystości ogłaszani są zwycięzcy wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa”.

„Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa” to konkurs, w którym województwo podlaskie bierze udział po raz trzeci. Celem konkursu jest aktywizacja społeczności wiejskiej na rzecz podejmowania inicjatyw, które służą wzmocnieniu wiejskiej wspólnoty i poprawie warunków życia na wsi, promocji dobrych praktyk poprzez nagradzanie wzorcowych projektów, sfinansowanych na wsi w ramach funduszu sołeckiego.

   Do tegorocznej edycji konkursu zostało zakwalifikowanych 12 projektów zrealizowanych na podlaskich wsiach. Naszą Gminę reprezentowały sołectwa; Łosinka, Narew - Osiedle, Narew - Piaski i Narew - Gnilica.

   Komisja konkursowa przyznała nagrody pięciu sołectwom, a pozostałe siedem otrzymały nagrody za udział w konkursie. Sołectwo Łosinka, również zyskało uznanie komisji konkursowej, otrzymując wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 1 000,00 zł.

   Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 000,00 zł w etapie wojewódzkim konkursu zdobyły nasze trzy sołectwa: Narew - Osiedle, Narew - Piaski i Narew - Gnilica.

   Wspólnie zrealizowały projekt „Modernizacja Przystani Kajakowej nad rzeką Narew”. Podczas VIII edycji Ogólnopolskiego finału konkursu „Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa”, który odbędzie się w Opolu, to właśnie te trzy sołectwa będą reprezentantem województwa podlaskiego.

   Przewodnicząca Rady Gminy Narew Aneta Leonowicz, w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców, którzy brali czynny udział w dwóch czynach społecznych na przystani kajakowej, podziękowała komisji konkursowej za docenienie zaangażowania społeczności lokalnej i wyróżnienie naszej „ODNOWIONEJ PLAŻY”. Dodała również, że to tylko i wyłącznie dzięki współpracy radnych, sołtysów, a w szczególności mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców nasze sołectwa stanęły na podium.

   Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

 Tekst: Aneta Leonowicz

GALERIA ZDJĘĆ