18 czerwca 2023 r. w niedzielę w Parku w Narwi odbyła się impreza w retro – klimacie, fotograficzna i motoryzacyjna podróż w czasie, wielkie święto klasycznej motoryzacji i pamiątek rodzinnych,  podczas której przenieśliśmy się o kilka dziesięcioleci wstecz.

            Organizatorem wystaw był Narwiański Ośrodek Kultury wraz z grupą wspaniałych wolontariuszy,  strażakami i pasjonatami motoryzacji.

            To już druga taka prezentacja rodzinnych fotografii, ukazujących codzienne życie mieszkańców gminy Narew sprzed kilkudziesięciu lat. Ta wyjątkowa ekspozycja, stworzona została wspólnie z mieszkańcami. Szczególne podziękowania należą się wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie wystawy, w tym zwłaszcza tym mieszkańcom, którzy postanowili sięgnąć do swoich domowych archiwów i podzielić się rodzinnymi fotografiami.

            Po kilku latach zbierania, kompletowania, światło dzienne ujrzały reprografie, będące powiększeniem starych zdjęć rodzinnych, pochodzących z kolekcji prywatnych, na których uwieczniona została Narew i jej mieszkańcy, zwyczaje i obrzędy, życie codzienne, prace w polu, ubiory, stare domy, budynki i ulice.

            Pomimo kapryśnej pogody wystawę odwiedziło mnóstwo osób,  prawie każdy znalazł coś dla siebie. Wszędzie było słychać opowieści.  Starsi dzielili się wspomnieniami z własnej przeszłości i swoich bliskich, znajomych, sąsiadów, przyjaciół, zaś młodsi z zaciekawieniem słuchali. W wielu oczach zakręciła się łezka, były chwile wzruszenia i zadumy.

            Spacer po placu rynku i alejkami parku, gdzie wystawione był stare samochody i motocykle, skłonił do pogawędek o historii motoryzacji, dla tych dojrzalszych – to okazja by przypomnieć sobie czasy młodości i zobaczyć auta czy jednoślady, którymi być może kiedyś sami jeździli. Dla młodszych pokoleń to szansa na poznanie przeszłości ich rodziców, bądź dziadków i dowiedzenie się więcej o ich pasji.

            Nie obyło się też bez konkursów. Publiczność mogła zagłosować na najładniejszego klasyka wśród samochodów i motocykli. Głosami widzów najładniejszym samochodem został ’Żuk OSP’, królem motocykli - ‘URAL’. .Uhonorowano również najstarsze okazy techniki. Najstarszym wystawianym samochodem była ‘Wołga’, wśród motocykli – ‘Iż’.

            Dziękujemy wszystkim osobom dobrej woli, którzy organizacyjnie wsparli to duże przedsięwzięcie. Bez Waszego zaangażowania, Drodzy Przyjaciele, zorganizowanie Wystawy z tyloma atrakcjami nie byłoby możliwe.

            Wernisaż nie jest końcem pracy. Stare fotografie będą nadal zbierane od mieszkańców, skanowane i katalogowane. Zaplanowane jest wydanie albumu z wykorzystaniem zgromadzonych zdjęć.

             Poza wspaniałą zabawą oraz integracją lokalnej społeczności, prowadzona był zbiórka funduszy na wspomożenie rehabilitacji Michała Łukszy - prezesa Ochotniczej  Straży Pożarnej w Olchówce, strażaka ochotnika, honorowego dawcy krwi, sołtysa, który walczy o swoją sprawność, powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania po wypadku. Podczas imprezy zebrano i przekazano na konto zbiórki 1200 zł.

            Z całego serca pragniemy podziękować  wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie finansowe, szczodry gest, serce i wrażliwość.

  

 

 GALERIA ZDJĘĆ