12 września 2015 roku we wsi Gorodczyno odbył się szósty i ostatni w tym roku białoruski festyn z cyklu „I tam żywuć ludzi”, zorganizowany przez Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce i Narwiański Ośrodek Kultury w Narwi. Celem cyklu festynów jest próba dotarcia z białoruską kulturą do mieszkańców wyludniających się podlaskich wsi.

Festyn białoruski w Gorodczynie

Na scenie wystąpił dziecięcy zespół wokalny Wesołe Nutki działający przy Narwiańskim Ośrodku Kultury. Ponadto widzowie mogli podziwiać zespoły instrumentalno-wokalne: „Dawid Szymczuk Band” z Hajnówki, „Gaj” z Białegostoku i oraz „Art Pronar” z Narwi. Folklor białoruski zaprezentowały zespoły ludowe: „Podlaszanki” z Gorodziska i „Ruczajok” z Białowieży.

Festyn białoruski w Gorodczynie

Wielkim zainteresowaniem cieszył się również kramik wystawiony przez Muzeum i Ośrodek Kultury w Hajnówce. Można było w nim nabyć koszulki z motywem białoruskim, książki, gliniane figurki.

Festyn białoruski w Gorodczynie

Dla mieszkańców takich małych zakątków naszej gminy, gdzie tętni prawdziwe życie, a mieszkańcy próbują ocalić od zapomnienia tradycję i kulturę mniejszości białoruskiej, jest to okazja do wspólnego świętowania. Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy składamy Panu Janowi Sylwestruk – sołtysowi wsi Gorodczyno.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału:
Narwiański Ośrodek Kultury