W dniach od 30 sierpnia do 1 września 2012 roku na terenie Gminy Narew odbywał się spływ kajakowy, stanowiący praktyczną weryfikację nowego produktu turystycznego w regionie Puszczy Białowieskiej. W ciągu tych trzech dni rzekami Narewka i Narew uczestnicy spływu pokonali ponad 50 km, podziwiając cenne przyrodniczo, nadrzeczne obszary Natura 2000 oraz inne atrakcje turystyczne na trasie spływu. Spływ został zorganizowany przez Białowieskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „ŻUBR” w ramach projektu pt. „Rzekami Podlasia naturalnie i zdrowo”, który został dofinansowany w ramach Programu Działaj Lokalnie VII – edycja 2012.
Uczestnicy spływu wyruszyli na trasę ze stanicy kajakowej w Narewce. Na przystani nad rzeką Narewka wysłuchali instruktarzu z podstawowych zasad kajakarstwa, a następnie w dobrych humorach wszyscy ochoczo wypłynęli na trasę. Dłuższy przystanek miał miejsce w miejscowości Lewkowo Stare w kwaterze agroturystycznej „U Ireny”, gdzie uczestnicy spływu zjedli obiad i nieco odpoczęli przed dalszą trasą. Gospodyni Pani Irena Ignaciuk zaprezentowała przybyłym gościom swoją kwaterę agroturystyczną.
Pierwszy dzień spływu zakończony został już na terenie Gminy Narew w miejscowości Rybaki – noclegi zostały zorganizowane w kwaterach agroturystycznych „Leśne Zacisze” w Rybakach oraz „Zacisze u Anny” we wsi Hajdukowszczyzna.
Następnego dnia rano uczestnicy spływu odwiedzili jedyny w Polsce Prawosławny Skit p.w. Św. Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich, znajdujący się po drugiej stronie rzeki w pobliskich Odrynkach. Po Skicie przybyłych gości oprowadził jego założyciel ks. Archimandryta Gabriel. Opowiedział on przybyłym o historii tego miejsca, realizowanych obecnie pracach oraz planowanym we wrześniu święcie patronów Skitu. Ojciec Gabriel poczęstował gości kompotem i ciasteczkami oraz życzył wszystkiego dobrego w dalszej drodze.
Kolejnym przystankiem na trasie spływu była miejscowość Narew, gdzie uczestnicy zjedli obiad, a także zaplanowano zwiedzanie zabytkowego kościoła p.w. Wniebowzięcia N.M.P. i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który znajduje się nad rzeką Narew. Miejscem docelowym, do którego wieczorem dopłynęli uczestnicy spływu była wieś Puchły. Tutaj również nocleg zapewniony został w dwóch kwaterach agroturystycznych, a mianowicie w kwaterze „Gościniec pod dębami” w Puchłach oraz w kwaterze „EcoSoce” we wsi Soce.
Trzeci i ostatni dzień spływu prowadził z Puchłów do ośrodka „Ptasia Osada”, znajdującego się w pobliżu wsi Ploski. Na trasie zaplanowano postój w pobliżu wsi Koźliki, gdzie uczestnicy spływu mogli obejrzeć wiejski skansen. Ostatni przystanek miał miejsce we wsi Kaniuki, w której odbyło się spotkanie z lokalnym artystą i rzeźbiarzem ludowym Panem Włodzimierzem Naumiukiem. Spływ kajakowy został zakończony w ośrodku wypoczynkowo – szkoleniowym „Ptasia Osada” skąd uczestnicy spływu zostali zabrani w drogę powrotną do domu.
W tegorocznym spływie kajakowym rzekami Narew i Narewka uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów oraz przedstawiciele branży turystycznej, tj. podmiotów mających w przyszłości obsługiwać spływy kajakowe. Przetestowano praktyczną stronę synchronizacji składowych elementów takiego produktu turystycznego. Sprawdzono, czy podmioty obsługujące spływ zdają sobie sprawę z przyszłej odpowiedzialności i czy są gotowe tą odpowiedzialność podjąć.
Zdjęcia - Mieczysław Siemakowicz