O naszej gminie...

gminanarew

Gmina Narew położona jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego w powiecie hajnowskim. Gmina graniczy od północy z gminą Michałowo, od wschodu z gminą Narewka, od zachodu z gminami Zabłudów i Bielsk Podlaski, zaś od południa z gminami Czyże i Hajnówka. Gmina Narew leży na szlaku drogowym Białystok - Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej.

Gmina Narew ma powierzchnię 242 km2, a na jej terenie utworzono 37 sołectw obejmujących 48 miejscowości znajdujących się w granicach Gminy. Gminę zamieszkuje obecnie około 3800 mieszkańców, zarejestrowanych jest też około 100 podmiotów gospodarczych. Głównym ośrodkiem oraz siedzibą władz gminy jest Narew. Jest to malownicza miejscowość położona nad rzeką Narew. Historia Narwi sięga już czasów średniowiecza i pełna jest odniesień do tradycji mieszczańskich. Obecnie Narew zamieszkuje około 1500 mieszkańców.


AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA:

Jubileusz XX-lecia istnienia ludowego zespołu Tyniewiczanki, który odbył się w dniu 19 stycznia 2000 roku w świetlicy wiejskiej w Tyniewiczach Dużych. Podczas uroczystości wystąpiły zespoły Niezabudki z Kuraszewa, Krywczanki z Krzywca, Haradnica z Grodna na Białorusi oraz oczywiście jubilaci – zespół Tyniewiczanki.

Zespół ludowy Tyniewiczanki został założony w lutym 1980 roku w Tyniewiczach Dużych. Założycielem, pierwszym kierownikiem i akompaniatorem zespołu był Pan Mikołaj Sylwestruk. Następnie kierownictwo nad zespołem objął Pan Jan Dudzicz, a później Pani Walentyna Frankowska. Swój pierwszy występ zespół miał podczas dożynek gminnych w Narwi w 1981 roku. Nazwę Tyniewiczanki zespół otrzymał 23 listopada 1985 roku, a rodzicami chrzestnymi zespołu byli Pani Barbara Pacholska oraz Pan Wiesław Pietuch. Zespół występował nie tylko na rodzimym podwórku Gminy Narew, ale również brał udział w imprezach rangi powiatowej oraz wojewódzkiej. Był między innymi wielokrotnym uczestnikiem festiwalu piosenki białoruskiej, a także wojewódzkich przeglądów scenek obrzedowych. Tyniewiczanki śpiewały również za naszą wschodnią granicą w Republice Białoruś.

 

XX-lecie zespołu Tyniewiczanki

 

Czas trwania filmu - 53 min 40 sek.