O naszej gminie...

gminanarew

Gmina Narew położona jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego w powiecie hajnowskim. Gmina graniczy od północy z gminą Michałowo, od wschodu z gminą Narewka, od zachodu z gminami Zabłudów i Bielsk Podlaski, zaś od południa z gminami Czyże i Hajnówka. Gmina Narew leży na szlaku drogowym Białystok - Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej.

Gmina Narew ma powierzchnię 242 km2, a na jej terenie utworzono 37 sołectw obejmujących 48 miejscowości znajdujących się w granicach Gminy. Gminę zamieszkuje obecnie około 3800 mieszkańców, zarejestrowanych jest też około 100 podmiotów gospodarczych. Głównym ośrodkiem oraz siedzibą władz gminy jest Narew. Jest to malownicza miejscowość położona nad rzeką Narew. Historia Narwi sięga już czasów średniowiecza i pełna jest odniesień do tradycji mieszczańskich. Obecnie Narew zamieszkuje około 1500 mieszkańców.


AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA:

Na wakacjach i wczesną jesienią 2010 roku zrealizowany został pierwszy dokumentalny film o Ramonce. Wiele lat istnienia chóru, jak i szereg nagromadzonych doświadczeń niemal wołało o to, aby podjąć próbę ich uwiecznienia na taśmie filmowej. Zwłaszcza, że przez kilkanaście lat trwania Ramonki uzbierało się wiele archiwalnych materiałów, jak i wieloletnia historia chóru z niewielkiej Łosinki na pewno jawiła się jako godna opowiedzenia szerszemu audytorium. W ten sposób powstał dokument będący nie tylko opowieścią o ludziach, którzy dorastali wraz z ukochaną, wyniesioną z domu pieśnią i tworzonym przez siebie chórem, ale również opowieścią o tym, w jaki sposób wspólnota lokalna, głęboko osadzona w tym, co kulturowo mniejszościowe, może generować naturalne pragnienie podtrzymywania tego, co własne, własnej kultury, obyczajów, wierzeń, religii, pieśni. To wszystko doskonale wpisuje się w wieloletnią atmosferę funkcjonowania Ramonki, silnie wspieranej przez parafię, rodziców i wielu mieszkańców Łosinki. Ten element można uznać za jeden z decydujących dla trwania chóru, który w inny sposób być może nie byłby w stanie przetrwać, nie mając konsekwentnego wsparcia ze strony lokalnych instytucji kultury, i co istotne – nie tylko przetrwać, ale również dać wyrazisty impuls dla inspirowania innych do śpiewania pieśni wschodnich. Film opowiada tę historię zasadniczo z punktu widzenia mieszkańców Łosinki i okolic, nie tylko rodziców, duchownych i przedstawicieli lokalnych władz, ile również zwykłych ludzi, dla których jest Ramonka powodem do nieskrywanej dumy i szczycenia się pięknem własnej kultury.

 Film dokumentalny o chórze Ramonka

Ramonka
Rok produkcji: 2010
Rodzaj: film dokumentalny
Język: polski, ukraiński i gwary białoruskie
Bez lektora, polskie napisy (dla narracji niepolskich)
Pomysł i realizacja: Marzena Rusaczyk
Pomoc w realizacji: chór Ramonka, Jarosław Kiryluk, Andrzej Rusaczyk
Czas trwania: 50:54

 

Film o chórze Ramonka

 

Oficjalna premiera filmu miała miejsce na uroczystej Wieczornicy w Diecezjalnym Ośrodku Kultury Prawosławnej w Krzywcu, która odbyła się 16 października 2010. Aktualnie film nie posiada swojej wersji DVD, niemniej jednak planowane są jego publiczne pokazy. Do najbliższego ma dojść w Hajnówce, w Muzeum Białoruskim, w grudniu 2010 roku.

Opracowanie materiału: Marzena Rusaczyk