O naszej gminie...

gminanarew

Gmina Narew położona jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego w powiecie hajnowskim. Gmina graniczy od północy z gminą Michałowo, od wschodu z gminą Narewka, od zachodu z gminami Zabłudów i Bielsk Podlaski, zaś od południa z gminami Czyże i Hajnówka. Gmina Narew leży na szlaku drogowym Białystok - Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej.

Gmina Narew ma powierzchnię 242 km2, a na jej terenie utworzono 37 sołectw obejmujących 48 miejscowości znajdujących się w granicach Gminy. Gminę zamieszkuje obecnie około 3800 mieszkańców, zarejestrowanych jest też około 100 podmiotów gospodarczych. Głównym ośrodkiem oraz siedzibą władz gminy jest Narew. Jest to malownicza miejscowość położona nad rzeką Narew. Historia Narwi sięga już czasów średniowiecza i pełna jest odniesień do tradycji mieszczańskich. Obecnie Narew zamieszkuje około 1500 mieszkańców.


AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA:

Do zakresu działania biblioteki należy między innymi:

  • Gromadzenie, opracowanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu.
  • Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych uwzględnieniem szczególnych potrzeb dzieci i młodzieży oraz ludzi niepełnosprawnych.
  • Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej.
  • Popularyzacja książki i czytelnictwa.
  • Współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami upowszechniania kultury, organizacjami, towarzystwami w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.
  • Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.

Księgozbiór i czytelnicy:

 Nazwa biblioteki Księgozbiór Czytelnicy
Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi -
oddział dla dorosłych
10 172 224
Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi -
oddział dla dzieci
4 062 109
 Filia biblioteczna w Łosince 5 775 75
 Filia biblioteczna w Trześciance 5 483 30
 OGÓŁEM 25492 438

 

 

 

 

 

 

 

 

* Dane pochodzą z końca roku 2011 (w związku z trwajacym w 2011 roku remontem Filii Bibliotecznej w Trześciance Biblioteka pracowała 4,5, miesiąca)

Gminna  Biblioteka Publiczna zaprasza też do czytania następujących dzienników i czasopism:

Gazeta Prawna  Kumpel
 Gazeta Wyborcza  NIE
 Kurier Poranny Robótki Ręczne Extra
 Niva  Poradnik Bibliotekarza
 Angora  Płomyczek
 Auto Świat  Przegląd
 Bibliotekarz  Polityka
 Cogito  Przepis na ogród
Hafty Polskie – twórcze inspiracje  Przyjaciółka
 Hobby Extra  Zwierciadło
 Joy  Victor - Junior

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gromadzenie zbiorów

Gminna Biblioteka Publiczna stale powiększa księgozbiór poprzez zakup nowych książek. Otrzymuje też książki od ofiarodawców m.in. od Wydawnictwa Naukowego „SEMPER” w Warszawie i autorów zrzeszonych w Białoruskim Stowarzyszeniu Literackim „Białowieża” w Białymstoku. Przyjmujemy także książki od prywatnych darczyńców. Biblioteka stara się rozpoznawać potrzeby czytelnicze i w miarę istniejących możliwości uzupełniać księgozbiór według istniejącego zapotrzebowania pod względem tematycznym, według zainteresowań, a także z uwzględnieniem nowości wydawniczych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Biblioteka w Narwi

Komputeryzacja biblioteki

Od półrocza 2003r. rozpoczęto tworzenie katalogu komputerowego. Biblioteka dąży do jak najszybszej komputeryzacji całej placówki, co umożliwi czytelnikom sprawniejsze wyszukiwanie materiałów na określone tematy.

Z dniem 15 września 2003 roku czytelnicy uzyskali możliwość dostępu do Internetu. Obecnie w bibliotece istnieje powszechny punkt dostępu do Internetu, który zainicjował swą działalność 15 marca 2004 roku. Powstał on w ramach ogólnopolskiej akcji Ikonk@, zaś sprzęt komputerowy przekazała Fundacja Nowoczesna Polska. Bezpłatnie skorzystać z Internetu mogą tu wszyscy mieszkańcy gminy oraz turyści i goście odwiedzający Gminę Narew.

W roku 2008 w ramach projektu "Wioska Internetowa" biblioteka została wyposażona w drugą nowoczesną pracownię komputerową służącą do kształcenia na odległość.

Biblioteka w NarwiBiblioteka w Narwi

Udostępnianie zbiorów czytelnikom

Czytelnikami naszej biblioteki mogą być wszyscy mieszkańcy gminy Narew. W celu zapisania się do biblioteki należy posiadać dokument tożsamości, a w przypadku dzieci potrzebna jest zgoda i podpis rodziców lub opiekunów. Zasady udostępniania księgozbioru określają regulaminy wewnętrzne bibliotek. Biblioteka dysponuje również księgozbiorem podręcznym, z którego można korzystać na miejscu – w czytelni. Na prośbę czytelnika jest możliwość sprowadzenia niezbędnych mu materiałów w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych. Biblioteka posiada dzienniki i czasopisma z dziedziny: informatyki, historii, ochrony środowiska, literatury, sportu, prawa, polityki oraz zagadnień ogólnych. Prasa udostępniana jest na miejscu a także i do domu.