Rolniku, ważny komunikat – Bezpłatna pomoc doradców w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2024 r.

Doradcy ODR udzielą bezpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie w siedzibie Urzędu Gminy Narew w sali nr 7 w dniu 14.05.2024r. w godz. 8.30-13.30.

 

150856a

DĄB DUNIN
Przybudki gm. Narew
Strażnik Puszczy Białowieskiej
Europejskie Drzewo Roku 2022

 


Szanowni mieszkańcy,

wypełniając obowiązek wynikający z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. art. 3 ust. 3 pkt 1-2 (t. j. Dz. U. z 2023 r, poz.1469 ze zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych („szamb”), ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków oraz ich aktualizacji.

Aktualizacja prowadzonych ewidencji dokonywana będzie na podstawie zgłoszenia właściciela lub użytkownika nieruchomości, na której zlokalizowany jest zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.

W związku z powyższym, Wójt Gminy Narew zwraca się z uprzejmą prośbą do mieszkańców będących właścicielami lub użytkownikami nieruchomości, które nie są podłączone do istniejącej sieci kanalizacyjnej o wypełnienie zgłoszenia dotyczącego posiadanego zbiornika bezodpływowego „szamba” lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

ZGŁOSZENIA NALEŻY DOKONAĆ DO DNIA 31 marca 2024r

Zgłoszenia należy dokonać w następujący sposób:

  • bezpośrednio w Urzędzie Gminy w Narwi, ul. Mickiewicza 101, 17-210 Narew.  Referat Gospodarki Komunalnej, pok.14
  • drogą elektroniczną za pośrednictwem Skrytki ePUAP  opatrzony podpisem kwalifikowanym;
  • drogą pocztową na adres: Urząd Gminy Narew, ul. Mickiewicza 101, 17-210 Narew

Druki można pobrać:

Formularz zgłoszenia

Dziękujemy za współpracę!

 


NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA 


O naszej gminie...

gminanarew

Gmina Narew położona jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego w powiecie hajnowskim. Gmina graniczy od północy z gminą Michałowo, od wschodu z gminą Narewka, od zachodu z gminami Zabłudów i Bielsk Podlaski, zaś od południa z gminami Czyże i Hajnówka. Gmina Narew leży na szlaku drogowym Białystok - Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej.

Gmina Narew ma powierzchnię 242 km2, a na jej terenie utworzono 37 sołectw obejmujących 48 miejscowości znajdujących się w granicach Gminy. Gminę zamieszkuje obecnie około 3800 mieszkańców, zarejestrowanych jest też około 100 podmiotów gospodarczych. Głównym ośrodkiem oraz siedzibą władz gminy jest Narew. Jest to malownicza miejscowość położona nad rzeką Narew. Historia Narwi sięga już czasów średniowiecza i pełna jest odniesień do tradycji mieszczańskich. Obecnie Narew zamieszkuje około 1500 mieszkańców.


AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA:

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest jedyną parafią rzymskokatolicką Gminy Narew. Parafia należy do dekanatu hajnowskiego w diecezji drohiczyńskiej, a w jej skład wchodzą wszystkie miejscowości leżące w Gminie Narew oraz niektóre miejscowości należące do gmin Zabłudów, Michałowo, Hajnówka i Czyże.

parafia narew 01Kościół w Narwi

Na terenie parafii znajduje się zabytkowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz mała kapliczka znajdująca się na starym cmentarzu w Narwi. Kościół w Narwi jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej na Podlasiu.

Kapliczka w Narwi

WIRTUALNY SPACER PO KOŚCIELE W NARWI

 

Historia parafii i kościoła w Narwi

Kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława Biskupa Męczennika został ufundowany przez króla Zygmunta Starego i jego małżonkę królową Bonę. Akt fundacyjny wystawiono w Wilnie 7 grudnia 1528 roku.

Dokładny przebieg granic parafii w Narwi w chwili jej powstania jest trudny do ustalenia. W roku 1528 w sąsiedztwie istniała parafia w Bielsku Podlaskim, w 1544 roku na południowym wschodzie powstała parafia w Kleszczelach, w 1567 roku na północy utworzono parafię Zabłudów, zaś w 1617 roku powstała na zachodzie parafia w Strabli. W końcu XVIII wieku na terenie narewskiej parafii leżało 79 miejscowości. W roku 1871 parafia obejmowała już 111 miejscowości, a jej terytorium wynosiło około 3000 m2. Najdalej wysuniętymi punktami parafii były wówczas: Białowieża, Dubicze, Klejniki, Ryboły i Żywkowo. W okresie międzywojennym powstawały kolejne okoliczne i samodzielne parafie, przez co liczba miejscowości oraz wiernych parafii w Narwi uległa zmniejszeniu - w roku 1939 na terytorium parafii leżało 72 miejscowości, a obszar ten zamieszkiwało 950 parafian (1938 rok).

Kościół w NarwiKościół w Narwi 

Odtworzenie wyglądu kościoła wzniesionego w Narwi w roku 1528 nie jest możliwe, bowiem źródła z XVI i XVII wieku nie opisują świątyni. Ogólna informacja opisująca bardzo zniszczony kościół drewniany pochodzi z 1700 roku. Do dnia dzisiejszego z dawnego wyposażenia świątyni zachowały się dwa obrazy malowane na desce przedstawiające sceny Ukrzyżowania datowane na II połowę XVI wieku oraz obraz Matki Boskiej Hodigitri z XVII wieku. Prawdopodobnie z XVI wieku pochodzi nagrobna tablica wykonana z piaskowca, przedstawiająca rycerza bądź myśliwego wspartego na włóczni, przy którego nodze siedzi pies. Miejscowa legenda opowiada o dworzaninie króla Zygmunta Augusta, który śmiertelnie ranny w czasie polowania prosił, by jego ciało spoczęło przy wejściu do kościoła. Wchodzący do świątyni ludzie mieli po nim deptać, by mógł on odkupić winy i grzechy jakich dopuścił się za życia. Inna wersja mówi o banicie napadającym na podróżnych, który ranny w okolicach Narwi nawrócił się na łożu śmierci. Obecnie wspomniana tablica znajduje się przy zewnętrznej ścianie prezbiterium.

Kościół w Narwi

Zniszczony ze starości i grożący niebezpieczeństwem zawalenia kościół w Narwi został odbudowany dzięki hojności Ludwika de Riauncor - Biskupa Ptolemaide. Ks. Józef Poskrobko ustalił czas wybudowania zachowanej do dzisiaj świątyni na lata 1738 - 1748. Zdaniem A. Kalisz budowla mogła zostać wzniesiona w oparciu o niezrealizowany projekt kościoła w Surażu autorstwa Jakuba Fontany - architekta pracującego dla Jana Klemensa Branickiego. Dokumenty pochodzące z 1804 roku opisują już drewniany, dwuwieżowy i dwukondygnacyjny kościół, założony na planie krzyża łacińskiego. Centralne miejsce w ołtarzu zajmowała wówczas figura Chrystusa, którą w 1905 roku zastąpiła stojąca do dziś rzeźba patrona kościoła - Św. Stanisława Biskupa Męczennika.

 

Główne święta parafialne

  • Św. Stanisława Biskupa i Męczennika - 8 maja
  • Matki Bożej  z Góry Karmel (Szkaplerzna) - 16 lipca
  • Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny - 15 sierpnia

 

Ważne uroczystości w kościele

 

Kancelaria parafialna

Proboszcz parafii

 ks. Krzysztof Dobrogowski

Adres  ul. Kościelna 2  17-210 Narew
Telefon 85 6816043