Rolniku, ważny komunikat – Bezpłatna pomoc doradców w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2024 r.

Doradcy ODR udzielą bezpłatnej pomocy przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie w siedzibie Urzędu Gminy Narew w sali nr 7 w dniu 14.05.2024r. w godz. 8.30-13.30.

 

150856a

DĄB DUNIN
Przybudki gm. Narew
Strażnik Puszczy Białowieskiej
Europejskie Drzewo Roku 2022

 


Szanowni mieszkańcy,

wypełniając obowiązek wynikający z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. art. 3 ust. 3 pkt 1-2 (t. j. Dz. U. z 2023 r, poz.1469 ze zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych („szamb”), ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków oraz ich aktualizacji.

Aktualizacja prowadzonych ewidencji dokonywana będzie na podstawie zgłoszenia właściciela lub użytkownika nieruchomości, na której zlokalizowany jest zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.

W związku z powyższym, Wójt Gminy Narew zwraca się z uprzejmą prośbą do mieszkańców będących właścicielami lub użytkownikami nieruchomości, które nie są podłączone do istniejącej sieci kanalizacyjnej o wypełnienie zgłoszenia dotyczącego posiadanego zbiornika bezodpływowego „szamba” lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

ZGŁOSZENIA NALEŻY DOKONAĆ DO DNIA 31 marca 2024r

Zgłoszenia należy dokonać w następujący sposób:

  • bezpośrednio w Urzędzie Gminy w Narwi, ul. Mickiewicza 101, 17-210 Narew.  Referat Gospodarki Komunalnej, pok.14
  • drogą elektroniczną za pośrednictwem Skrytki ePUAP  opatrzony podpisem kwalifikowanym;
  • drogą pocztową na adres: Urząd Gminy Narew, ul. Mickiewicza 101, 17-210 Narew

Druki można pobrać:

Formularz zgłoszenia

Dziękujemy za współpracę!

 


NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA 


O naszej gminie...

gminanarew

Gmina Narew położona jest w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego w powiecie hajnowskim. Gmina graniczy od północy z gminą Michałowo, od wschodu z gminą Narewka, od zachodu z gminami Zabłudów i Bielsk Podlaski, zaś od południa z gminami Czyże i Hajnówka. Gmina Narew leży na szlaku drogowym Białystok - Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej.

Gmina Narew ma powierzchnię 242 km2, a na jej terenie utworzono 37 sołectw obejmujących 48 miejscowości znajdujących się w granicach Gminy. Gminę zamieszkuje obecnie około 3800 mieszkańców, zarejestrowanych jest też około 100 podmiotów gospodarczych. Głównym ośrodkiem oraz siedzibą władz gminy jest Narew. Jest to malownicza miejscowość położona nad rzeką Narew. Historia Narwi sięga już czasów średniowiecza i pełna jest odniesień do tradycji mieszczańskich. Obecnie Narew zamieszkuje około 1500 mieszkańców.


AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA:

Zespół został utworzony w 1995 roku przez matuszkę Alinę Kos, a w jego skład wchodziło wówczas 12 dziewczynek oraz 1 chłopiec ze Szkoły Podstawowej w Łosince. Na początku dzieci śpiewały na szkolnych przedstawieniach z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, czy też Dnia Nauczyciela. Pierwsza nazwa zespołu - LISICZKI - pochodziła od piosenki, za wykonanie której dzieci zajęły I miejsce na Festiwalu Piosenki Białoruskiej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podchodziły do pracy w zespole - uczyły się pilnie tekstów piosenek, uczestniczyły w próbach, uczyły się odpowiedzialności za siebie oraz innych członków grupy. Ciężka praca zawsze przynosi pozytywne efekty, bo śpiew Lisiczek zawsze rozweselał zarówno starszych jak i młodych. Wszyscy z podziwem obserwowali grupkę dzieci, które tak bardzo pięknie śpiewają.

Zespół Lisiczki

Pierwszy wyjazd Lisiczek miał miejsce w 1997 roku. Dzieci pojechały na przegląd piosenki do Węgorzewa, gdzie wyśpiewały wyróżnienie. W kolejnych latach zespół miał wiele różnych występów, zarówno w kraju jak i za granicą - na licznych konkursach zajmował czołowe lokaty. Ponadto Lisiczki uświetniały swoimi występami wiele imprez kulturalnych w Gminie Narew. Kolejnym etapem pracy zespołu była nauka śpiewania pieśni cerkiewnych. Wykonywanie utworów religijnych dawało dzieciom dużo satysfakcji, a ciężka praca przyniosła wysokie wyniki w postaci wielu prestiżowych nagród. Chór uświetniał swoim śpiewem Liturgie Święte odprawiane w cerkwi w Łosince.

Chór Ramonka z Łosinki

Od 2001 roku opiekunką i dyrygentką zespołu została Maria Radczuk. W tym samym roku zespół zmienił swoją nazwę na RAMONKA. Repertuar zespołu poszerzył się o wiele ukraińskich utworów - w tym również religijnych - starannie dobieranych przez nową dyrygentkę. Zespół z Łosinki nadal zdobywał wiele prestiżowych nagród - w tym również na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Od roku 2008 dyrygentką zespołu jest Maria Bubka.

Chór Ramonka z Łosinki

Jako najważniejsze osiągnięcia zespołu można wymienić:

  • I miejsce na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku (Białoruś) - 1998 r.
  • I miejsce na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Mahutny Boża" w Mohylewie (Białoruś) - 1999 r.
  • I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Terespolu - 2001 r.
  • III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce w kategorii chórów młodzieżowych - 2002 r.
  • I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce w kategorii chórów parafialnych wiejskich - 2003 r.
  • Grand Prix na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku (Białoruś) 2003 r.
  • Nagroda Specjalna w Hajnowskich Spotkaniach z Kolędą Prawosławną - 2006 r.
  • I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce w kategorii chórów parafialnych wiejskich - 2006 r.
  • Laureat VI Otwartego Festiwalu Pieśni Prawosławnych Diecezji Grodzieńskiej - Grodno 2007 r.

W 2006 roku w uznaniu wysokiego poziomu artystycznego i efektywnej pracy dla dobra Cerkwi Prawosławnej Jego Eminencja SAWA Metropolita Warszawski i całej Polski uhonorował młodzieżowy chór  Ramonka "Błagosłowienną Gramotą".

Chór Ramonka z Łosinki

Chór Ramonka aktywnie współpracuje z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury.

X-lecie istnienia i działalności artystycznej chóru Ramonka
XV-lecie istnienia i działalności artystycznej chóru Ramonka

FILM DOKUMENTALNY O CHÓRZE RAMONKA

 

Więcej o chórze Ramonka można przeczytać na stronie internetowej zespołu:
www.ramonka.narew.gmina.pl

NAGRANIA AUDIO:

Utwory z albumu z kolędami w wykonaniu chóru Lisiczki. Album został wydany w grudniu 1999 r.

1. Lisiczki – Naradziusia, nam zjawiusia
2. Lisiczki – Oj na mory, mory

 

 

 

 

 

Utwory z albumu z pieśniami cerkiewnymi wydanego w 2006 r.

3. Ramonka – Muczenica
4. Ramonka – Kołokoł

 

 

 

 

 

Utwór z albumu z pieśniami ludowymi wydanego w 2006 r.

5. Ramonka – Jeduć z wioski u horad

 

 

 

Kolęda wykonana 11 stycznia 2007 r. podczas spotkania w Łosince pt. „Szczodry Wieczar”

6. Ramonka – Niebo jasny zirki skryły

 

 

 

Utwór z albumu pt. „Z pieśniaj praz życcio” wydanego w 2010 r.

7. Ramonka – My żełajem szczastia Wam

 

 

 

Utwory z albumu pt. „Na swojską nutę - śpiew łączy pokolenia” wydanego w 2013 r. 

8. Ramonka – Ramaszka
9. Ramonka – Oj u wysznewomu sadoczku