Dnia 21 września 2008 roku w Hajnówce odbyły się Dożynki Wojewódzkie, które każdego roku gromadzą tysiące uczestników – mieszkańców wsi oraz przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem. W tym roku Święto Plonów było tradycyjnie już utrzymane w duchu ekumenicznym. Nabożeństwa dziękczynne odprawili tego dnia biskupi kościoła rzymskokatolickiego Jego Ekscelencja Bp. Antoni Dydycz oraz prawosławnego Jego Ekscelencja Abp. Miron.

 Dożynki Wojewódzkie w Hajnówce

Główne uroczystości dożynkowe odbyły się w amfiteatrze parku miejskiego w Hajnówce, a otworzył je Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Minister Rolnictwa Marek Sawicki, doradca Prezydenta RP Anna Gręziak, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno, parlamentarzyści oraz podlascy wójtowie i burmistrzowie.

 Dożynki Wojewódzkie w Hajnówce

Podczas części oficjalnej Minister Marek Sawicki wręczył odznaczenia "Zasłużonych dla Rolnictwa". Z rąk wicewojewody podlaskiego strażacy otrzymali Medale za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej przyznane przez Ministra MSWiA. Nie zabrakło również tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Tradycyjnie podczas Wojewódzkiego Święta Plonów nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie wojewódzkiego finału konkursów „Żniwa mogą być bezpieczne”. Zostały również wręczone nagrody i wyróżnienia osobom, które angażują się w propagowanie edukacji na obszarach wiejskich w ramach konkursu o nagrodę „Kryształowej Koniczyny”.

 Dożynki Wojewódzkie w Hajnówce

Organizatorzy zadbali, aby ziemia hajnowska, na terenie której w bieżącym roku organizowane były Dożynki Wojewódzkie, pokazała się z jak najlepszej strony. W programie, oprócz tradycyjnych obrzędów dzielenia się chlebem oraz błogosławieństw, odbyło się szereg atrakcji: wystawa maszyn rolniczych, występy zespołów ludowych, kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła artystycznego. Podczas dożynek prezentowały się również podlaskie gminy, w tym również Gmina Narew z Wójtem Jakubem Sadowskim na czele.

 Dożynki Wojewódzkie w Hajnówce

Współorganizatorami dożynek byli: starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk, burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk i wójt gminy Hajnówka Olga Rygorowicz.

Na podstawie serwisu:
www.wrotapodlasia.pl