24 lutego 2013 roku w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej w Białymstoku odbyły się eliminacje centralne XX Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska 2013”. Tegoroczny festiwal jest jubileuszowy, a jego organizatorem jest Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Piosenka Białoruska w Białymstoku 

Podczas eliminacji centralnych publiczności zaprezentowało się aż 99 wykonawców, którzy byli laureatami eliminacji rejonowych odbywających się w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach. Była to rekordowa ilość wykonawców w dwudziestoletniej historii Festiwalu. W tej licznej grupie artystów nie zabrakło także wykonawców z Gminy Narew.

Piosenka Białoruska w Białymstoku 

W kategorii piosenki autentycznej II miejsce zdobył duet Olga i Luba Masajło z Gorodziska, zaś III miejsce zespół Podlaszanki z Gorodziska pod kierownictwem Anny Tesluk oraz trio zespołu Podlaszanki.

Piosenka Białoruska w Białymstoku 

W kategorii piosenki folklorystycznej opracowanej III miejsce zdobyła solistka Maria Chilimoniuk z Narwi. Podczas eliminacji centralnych wstąpił również zespół Narva z Narwi pod kierownictwem Wojciecha Świętochowskiego, który zajął w swojej kategorii II miejsce.

Piosenka Białoruska w Białymstoku 

I miejsce w kategorii piosenki folklorystycznej opracowanej zdobyło Trio Rodzinne z Makówki pod kierownictwem Anny Petrovskiej. W kategorii piosenki estradowej współczesnej I miejsce zdobył zespół Art Pronar z Narwi pod kierownictwem Jana Snarskiego.

Piosenka Białoruska w Białymstoku 

Wszystkim nagrodzonym artystom serdecznie gratulujemy. Najlepsi wykonawcy wystąpią podczas uroczystego Koncertu Galowego, który odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej w Białymstoku w dniu 2 marca 2013 r.

GALERIA ZDJĘĆ