Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie i na świecie o ponad trzydziestoletniej tradycji, cieszące się niesłabnącą popularnością, goszczące rokrocznie ponad tysiąc śpiewaków z różnych krajów oraz kilkuset gości, którzy zjeżdżają się, by wsłuchać się w piękno chrześcijańskiej muzyki – oto Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Liczby tracą jednak na znaczeniu wobec charakteru przedsięwzięcia – to przede wszystkim święto chrześcijańskiej muzyki, które na trwałe wpisało się w kulturalny kalendarz regionu.

W dniach 11 – 16 maja odbędzie się XXXIV Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – święto kultury oraz chrześcijańskiej muzyki. Udział w Festiwalu to doskonała okazja, by wsłuchać się w piękno chóralnych pieśni w wykonaniu najlepszych chórów. Paleta dźwięków jest bardzo bogata - chóry prezentują repertuar świecki, narodowy, folklorystyczny. W tym roku Hajnówka będzie gościć chóry z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Francji, Mołdawii i Polski. Każdy z nich prezentuje muzykę chrześcijańską w unikatowej aranżacji, bo doprawioną szczyptą kultury danego kraju. Przez niemal cały tydzień echo religijnej pieśni rozbrzmiewać będzie w całym regionie Puszczy Białowieskiej oraz daleko poza jego granicami– w trakcie trwania Festiwalu odbędzie się także kilkanaście koncertów towarzyszących w różnych miejscowościach Województwa Podlaskiego. Niezwykłych wrażeń dostarcza koncert plenerowy organizowany w starej żwirowni Ośrodka Jagiellońskie w samym sercu Puszczy Białowieskiej, gdzie po zmroku wśród blasku lśniących płomyków dziesiątek lampionów rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy.

Tradycyjnie program Festiwalu rozpoczyna się koncertem inauguracyjnym laureatów poprzednich edycji Festiwalu. W tym roku będzie to  Kameralny Chór Męski Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Chór Soboru Św. Trójcy w Hajnówce. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej kończy się dwoma koncertami galowymi: w Hajnówce i w Białymstoku w cerkwi Hagia Sophia. W dniach 13-15 maja w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce odbywają się przesłuchania konkursowe. Występy poszczególnych chórów ocenia międzynarodowe jury, złożone z wybitnych znawców chóralistyki i muzyki cerkiewnej, w kategoriach: chóry dziecięco-młodzieżowe, chóry parafialne miejskie i wiejskie, chóry zawodowe, chóry akademickie, chóry inne. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone na ogłoszeniu wyników w dniu 16 maja o godzinie 13.00 w Hajnowskim Domu Kultury.

Występy chórów w trakcie wszystkich występów odbywają się z udziałem publiczności. Udział w festiwalu to nie lada gratka dla wielbicieli muzyki cerkiewnej, ale przede wszystkim okazja by poznać kulturę innych odległych krajów oraz stać się częścią jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie.

Oprócz trzech dni przesłuchań festiwalowych w Soborze św. Trójcy w Hajnówce planowany jest koncert plenerowy w Ośrodku "Jagiellońskie" w Białowieży, który organizowany jest nieprzerwanie od roku 2005 r. oraz koncerty towarzyszące. Więcej szczegółów w haromonogramie.

Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnejpokazuje, że kultura jest w stanie zatrzeć tysięcznokilometrowe granice, zaś narodowe i etniczne pochodzenie przestaje mieć znaczenie. Zapraszamy na niezwykły spektakl w wykonaniu altów, basów i tenorów. Więcej o festiwalu na stronie organizatora, Stowarzyszenia „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”, www.festiwal.cerkiew.pl.

Opracowanie materiału:
Katarzyna Nikołajuk
Starostwo Powiatowe w Hajnówce