23 lutego 2014 roku w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej w Białymstoku odbyły się eliminacje centralne XXI Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska 2014”. Organizatorem festiwalu jest Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Piosenka Białoruska w Białymstoku 

Podczas eliminacji centralnych publiczności zaprezentowali się wykonawcy, którzy byli laureatami eliminacji rejonowych odbywających się w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Siemiatyczach. Nie zabrakło także wykonawców z Gminy Narew. Przed publicznością wystąpiły między innymi zespoły Podlaszanki z Gorodziska i Art Pronar z Narwi, Tercet Rodzinny z Makówki, solistka Maria Dmitruk z Łosinki oraz chór Harmoń z Łosinki.

Piosenka Białoruska w Białymstoku 

W kategorii piosenki folklorystycznej autentycznej II miejsce zajął Tercet Rodzinny z Makówki (duety, tercety, kwartety) oraz zespół Podlaszanki z Gorodziska (zespoły wokalne). W kategorii piosenki folklorystycznej opracowanej wyróżnienie uzyskała solistka Maria Dmitruk z Łosinki, której akompaniował Pan Stefan Kopa. W kategorii piosenki współczesnej (chóry) I miejsce zdobył chór Harmoń z Łosinki.

Wszystkim nagrodzonym artystom serdecznie gratulujemy. Najlepsi wykonawcy festiwalu wystąpili podczas uroczystego Koncertu Galowego, który odbył się w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej w Białymstoku w dniu 1 marca 2014 roku.

GALERIA ZDJĘĆ

KONCERT GALOWY - VIDEO

Opracowano na podstawie strony internetowej
Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (w tym zdjęcia)
Nagranie video - Marzena Rusaczyk