W dniu 6 lutego 2009 roku w świetlicy wiejskiej w Łosince odbyła się pierwsza w tym roku wieczornica w ramach cyklu "ŻYWIE JASZCZE TRADYCJA", który jest realizowany przez Narwiański Ośrodek Kultury. Wieczornica w Łosince pod hasłem "CHRYŚCINNYJE ABRADY", poświęcona była obrzędom chrzcin na podlaskiej wsi.

 Wieczornica pt. Chryścinnyje Abrady

Tradycyjnie już uroczystość otworzyła dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury Tamara Juszkiewicz, która gorąco powitała wszystkich zebranych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się min. Anatol Wap - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Mikołaj Janowski - radny Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski.

 Wieczornica pt. Chryścinnyje Abrady

Na wieczornicę przybyli też ks. prałat Zbigniew Niemyjski - proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Narwi, ks. prot. Jerzy Kos - proboszcz parafii prawosławnej w Łosince oraz współwłaściciele firmy Pronar Alina i Roman Omeljaniuk.

 Wieczornica pt. Chryścinnyje Abrady

Publiczność w Łosince z wielkim zaciekawieniem  oglądała humorystyczne scenki obrzędowe poświęcone chrzcinom pod hasłem "Adwietki" i "Chryściny", które przedstawili uczniowie Publicznego Gimnazjum w Narwi. W scenkach gościnnie wystąpiła pani Nina Grygoruk z Kuraszewa.

 Wieczornica pt. Chryścinnyje Abrady

Scenki zostały przygotowane pod kierownictwem pani Niny Abramiuk podczas warsztatów, które odbywały się w NOK w dniach od 3 do 5 lutego.

  Wieczornica pt. Chryścinnyje Abrady

Podczas wieczornicy można też było usłyszeć wiele piosenek w wykonaniu dzieci i młodzieży z Gminy Narew, przy akompaniamencie Michała Kononiuka. Wystąpił także zespół "Be Happy" z Narwi, który współpracuje z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury.

 Wieczornica pt. Chryścinnyje Abrady

Szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Narwi zaprezentowali publiczności zabawną scenkę pt. "Tamara chocze za muż", która była niejako wprowadzeniem do kolejnej wieczornicy, która odbędzie się w maju w Narwi i będzie poświęcona obrzędom wesela.

 Wieczornica pt. Chryścinnyje Abrady

Przybyli na wieczornicę goście mogli też degustować potrawy regionalne, jakie przygotowały dzieci i młodzież podczas warsztatów kulinarnych w NOK. Warsztaty odbywały się również w dniach od 3 do 5 lutego, a prowadziła je pani Maria Leszczyńska.

 Wieczornica pt. Chryścinnyje Abrady

Pełen wrażeń wieczór w Łosince zakończył wspaniały koncert zespołu "Małanka" z Bielska Podlaskiego prowadzonego pod kierownictwem Sergiusza Łukaszuka.

Kolejna wieczornica z cyklu "Żywie jaszcze tradycja" odbędzie się w Narwi w dniu 15 maja 2009 roku. Serdecznie zapraszamy.

herb podlaskie Projekt "Żywie jaszcze tradycja" realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

GALERIA ZDJĘĆ

NAGRANIE VIDEO

 

Spotkania pod hasłem "Żywie jaszcze tradycja" w roku 2008:

Wieczornica w Krzywcu
Wieczornica w Tyniewiczach Dużych
Wieczornica w Trześciance