W dniu 1 września 2013 roku odbyły się w Narwi Dożynki Gminne, jedno z największych świąt ludzi pracujących w gospodarstwach rolnych oraz w otoczeniu rolnictwa. Organizatorami imprezy byli Narwiański Ośrodek Kultury przy współpracy firmą Pronar,  Urzędem Gminy Narew oraz Parafiami Rzymskokatolicką i Prawosławną w Narwi.

Dożynki Gminne

Uroczystości rozpoczęły msze dziękczynne za tegoroczne plony, które odbyły się w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława BiM. w Narwi – celebrowana przez ks. prałata Zbigniewa Niemyjskiego oraz w cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Narwi – odprawiana przez ks. dziekana Bazylego Roszczenkę.

Dożynki Gminne

Po zakończeniu nabożeństw korowód prowadzony przez starostów dożynek Jolantę i Andrzeja Wszeborowskich z Narwi oraz Barbarę i Mirosława Lewczuk z Tyniewicz Dużych, przeniósł poświecony chleb i wieńce dożynkowe na plac firmy Pronar. Tam odbyły się główne uroczystości – tradycyjne przekazanie chleba Wójtowi Gminy Narew Panu Andrzejowi Pleskowicz, przywitanie gości, przemówienia oraz dzielenie się chlebem.

Dożynki Gminne

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się niezwykle bogata część artystyczna. Na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne: „Podlaszanki” z Gorodziska, „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego i „Ceglinki” z Lewkowa Starego.

Dożynki Gminne

Dożynkowi goście mogli także wysłuchać Kapeli Podlaskiej z Siemiatycz, której wokalistą jest obdarzony wspaniałym głosem Pan Marek Skomorowski, prowadzący całą uroczystość. Można było również pobawić się w trakcie koncertu zespołów Art Pronar z Narwi, Sherion z Hajnówki i Makar-Dance z Gródka.

Dożynki Gminne

Nie mogło zabraknąć występów młodzieżowych zespołów artystycznych. Wystąpił Tercet Rodzinny z Makówki, zespół Kalinka z Gródka oraz zespół taneczny „Przepiórka” Hajnowskiego Domu Kultury.

Dożynki Gminne

Tradycyjnie podczas dożynek uroczyście przekazano wyróżnienia i podziękowania najprężniej działającym rolnikom w Gminie Narew. Szczególne wyróżnienie otrzymali w tym roku Państwo Anna i Witalis Jakoniuk z Gradoczna – Laureaci Podlaskiej Agroligi 2013, którzy prowadzą specjalistyczne gospodarstwo ogrodnicze „Anwit”.

Dożynki Gminne

Tuż po godzinie 17 rozpoczął się  Turniej Dożynkowy, który dostarczył mnóstwo emocji i dobrej zabawy. Zawodnicy zmierzyli się w konkurencjach sprawnościowych m.in. rzut „filcakiem”, rzut ziemniakiem do wiklinowego kosza, piłowanie drewnianego bala na czas, bieg z jajkiem oraz slalom w taczkach. Wszyscy widzowie bardzo aktywnie zaangażowali się w doping dla uczestników konkursów.

Dożynki Gminne

Podczas dożynek można było obejrzeć wystawę maszyn rolniczych i stoisko promocyjne  firmy Pronar, a także odwiedzić stoisko promocyjne Gminy Narew. Ogłoszono również wyniki konkursów na „Najsmaczniejszą nalewkę tradycyjną” i „Najlepszy wypiek”. Najlepsze ciasto upiekli: Marta Kondraciuk i Daniel Chichłowski z Narwi. Najsmaczniejszą nalewką okazała się Nalewka „Ratafia” Pani Aliny Omeljaniuk. Tradycyjnie podczas dożynek wybrano najładniejszy wieniec dożynkowy, a zwyciężył wieniec wykonany przez społeczność wsi Rohozy. Tegoroczne Dożynki Gminne zakończyła zabawa, podczas której do tańca przygrywały zespoły Axel oraz Art Pronar.

Dożynki Gminne

Sponsorami tegorocznych dożynek byli: Pronar Spółka z o.o. w Narwi, Bank Spółdzielczy w Narwi, Firma „Narmet” Andrzej Ostaszewski z Narwi, RSP Rolmak w Makówce, Sklep Wielobranżowy „Ponek” Kamila i Witalis Jakimiuk z Narwi, Sklep „Narbud” Dorota i Jarosław Wojciechowscy w Narwi, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, ks. Zbigniew Niemyski, ks. Bazyli Roszczenko, Wójt Gminy Narew Andrzej Pleskowicz, Sekretarz Gminy Narew Wojciech Popławski, Arhelan Burzyńscy Spółka Jawna Bielsk Podlaski, Borys Romaniuk, Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze „Anwit” Anna i Witalis Jakoniuk z Gradoczna, Marek Rajewski z Soc, Mirosław Nikonowicz z Narwi, Walentyna Sajewska z Kaczał, Walentyna Nikitiuk z Gradoczna, Witalis Smoktunowicz z Białegostoku oraz Piekarnia „Podolszyńscy z Hajnówki. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie tekstu i zdjęcia:
Narwiański Ośrodek Kultury