28 maja 2016 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi. Książka nad którą dyskutowano to „Chorowitek” Agnieszki Kalugi.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 

„Chorowitek” to historia Witka, chłopca, który wrócił do szkoły po pokonaniu choroby nowotworowej. Bohater tej książki chciałby być traktowany jak inne dzieci. Tymczasem ma taryfę ulgową: nauczyciele nie wpisują mu spóźnień, gdy klasa za karę ma na wuefie biegać, Witkowi nie wolno. A przecież chłopak normalnie chodzi do szkoły i nie potrzebuje litości – zwłaszcza że nie zyska w ten sposób uznania kolegów. Chce być częścią grupy, nie lubi tego typu wyróżnień, a przez nadgorliwość rodziców i nauczycieli trudniej mu się zintegrować z klasą. Jednak w życiu Chorowitka pojawia się coś, co odwraca uwagę od choroby w przeszłości. Chłopiec prowadzi blog, w którym zapisuje ważne dla klasy wydarzenia. Do internetowego pamiętnika dołącza też listy otrzymywane od kolegów, na temat każdego pisze miłe notki: w każdym dostrzega pozytywne strony. Blog na początku traktowany jak antidotum na samotność, trafia na konkurs klasowych kronik. Chorowitek zyskuje wreszcie tak potrzebne mu uznanie rówieśników (i nauczycieli). Tym razem wie, że zasłużył na gratulacje, nikt nie chce go po prostu chronić po chorobie. Bohater może zatem uwierzyć we własne siły i udowodnić innym, że jest coś wart. W „Chorowitku” zatem dwa tematy warto podkreślić: motyw choroby nowotworowej, która nie omija nawet dzieci oraz motyw fałszywego współczucia, źle rozumianej troski o dziecko. Polecamy przeczytać, także rodzicom.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 25 czerwca 2016 roku i podyskutujemy o książce „Mali bohaterowie” Barbary Gawryluk.

Opracowanie:
Moderator DKK – Alla Siotkowska