W dniu 2 stycznia 2015 roku w sali konferencyjno-szkoleniowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Narwi, przy współpracy z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury zorganizowano spotkanie autorskie z Panem Wiktorem Stachwiukiem. Spotkaniu towarzyszył koncert białoruskiego barda Pana Żmiciera Wojciuszkiewicza.

Spotkanie autorskie w bibliotece

Podczas spotkania Pan Stachwiuk zaprezentował słuchaczom swój dotychczasowy dorobek literacki. Jest on autorem tomiku wierszy „Bahrowy cień” oraz książek „Siva zazula” i „Pakul zmierknie dzień”. Wiktor Stachwiuk urodził się w 1948 roku w Trześciance. Debiutował w „Niwie” w 1962 r. Jest absolwentem teleautomatyki i filologii białoruskiej. W latach 1975-1988 był wykładowcą w WSP w Częstochowie, a od 1988 do 1992 roku sekretarzem BTSK. Od 1992 do 1999 roku prowadził działalność gospodarczą, a potem zaczął pracę w Radiu Racja.

Spotkanie autorskie w bibliotece

Po spotkaniu autorskim odbył się koncert najbardziej cenionego barda i kompozytora białoruskiej muzyki współczesnej pana Żmiciera Wojciuszkiewicza, który zaprezentował swoje autorskie utwory z akompaniamentem gitary. Artysta jest współtwórcą projektów „Narodny Albom” i „Ja naradziusia tut”.

Spotkanie autorskie w bibliotece

Popularność zdobył występując w zespołach Pałac i Kriwi – czołowych białoruskich formacjach folkowych, po czym założył własny zespół WZ-Orkiestra. Wydał niezwykłą płytę dla dzieci pt. „Kałychanki”. Większość jego aktualnego repertuaru to utwory skomponowane do wierszy współczesnych, białoruskich poetów. Znany jest także ze współpracy z polskimi wykonawcami – między innymi z Jackiem Kleyffem i zespołem Czeremszyna, z którym w 2011 r. wydał wspólnie płytę pt. „Co na sercu...”.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie materiału:
Gminna Biblioteka Publiczna