W roku 2013 zakończony został projekt pt. „Na swojską nutę – śpiew łączy pokolenia”, którego realizatorem było Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska, zaś partnerami Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Dubickiej „Bachmaty” oraz Stowarzyszenie „Spadczyna” z Łosinki. Celem projektu było podtrzymanie i przekazanie kolejnym pokoleniom dorobku kulturowego, jakim jest gwara wywodząca się z pogranicza trzech kultur: białoruskiej, ukraińskiej i polskiej, zachowana w lokalnych pieśniach.

Na swojską nutę - śpiew łączy pokolenia 

W projekcie uczestniczyły lokalne chóry i zespoły artystyczne z Łosinki oraz z Dubicz Cerkiewnych: Strumok, Ramonka, Harmoń i Podlaszanki, których członkami są zarówno młodzi ludzie, jak też osoby starsze. Projekt zakładał integrację zespołów działających na terenie gmin Dubicze Cerkiewne i Narew poprzez organizację warsztatów wokalno-muzycznych oraz wydanie albumu CD. W ramach projektu został nagrany dwupłytowy album muzyczny, na którym znalazły się 32 utwory w wykonaniu chórów i zespołów biorących udział w projekcie.

Poniżej posłuchać można kilku piosenek, które znalazły się na płycie wydanej w ramach projektu:

Chór Ramonka z Łosinki

1. Ramonka – Ramaszka

2. Ramonka – Oj u wysznewomu sadoczku


Chór Harmoń z Łosinki

1. Harmoń – Ziaziula warażbitka

2. Harmoń – Noczka

3. Harmoń – Nyni, nyni

4. Harmoń – Odinokaja harmoń


Zespół Podlaszanki z Gorodziska

1. Podlaszanki – Jechał kozak

2. Podlaszanki – Tichij wieczar

3. Podlaszanki – Wyjdu ja na wzhoraczak

4. Podlaszanki – Ponad lesom, ponad borom


 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie

logo UElogo prowlogo leaderlogo leader pl

Projekt pt. „Na swojską nutę – śpiew łączy pokolenia” współfinansowany jest ze środków
Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – Leader „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-20013
 
Portal internetowy Gminy Narew wyraża podziękowanie Stowarzyszeniu Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska oraz zespołom biorącym udział w projekcie, którzy wyrazili zgodę na publikację ich utworów na naszej stronie internetowej.