5 września 2010 roku odbyły się w Narwi uroczyste obchody święta plonów – Dożynki Gminne, połączone z XX-leciem Samorządu Terytorialnego. Uroczystości zorganizowane zostały przez Narwiański Ośrodek Kultury w Narwi przy współpracy z Urzędem Gminy Narew, Parafiami Rzymskokatolicką i Prawosławną w Narwi oraz pomocy wielu rolników. Po raz kolejny dopisała piękna pogoda, dlatego też uroczystości przyciągnęły do Narwi wiele osób. W obchodach święta plonów i XX-lecia samorządności uczestniczyli dodatkowo goście z Białorusi – przedstawiciele zaprzyjaźnionej Gminy Czerni Rejonu Brzeskiego.

Dożynki Gminne i XX-lecie Samorządu 

Tego dnia o godzinie 8.00 rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Gminy Narew, na którą zaproszeni zostali radni wszystkich kadencji oraz wójtowie naszej gminy. Następnie goście udali się na msze dziękczynne za tegoroczne plony, które odbyły się w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP i Św. Stanisława B.M. w Narwi oraz w cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Narwi. Po zakończeniu nabożeństw korowody prowadzone przez starostów i starościny dożynek: Panią Bożenę Pogorzelską i Pana Adama Kotowicz oraz Panią Marzenę Sadowską i Pana Jana Rakowskiego, przeniosły poświecone wieńce dożynkowe na rynek w Narwi, gdzie spotkali się ze sobą wierni kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego. Wszyscy utworzyli wspólny korowód dożynkowy i udali się na stadion sportowy w Narwi, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Dożynki Gminne i XX-lecie Samorządu 

Gości przybyłych na stadion gorąco powitał prowadzący tegoroczne Dożynki Gminne Marek Skomorowski, który poprosił na scenę starostów dożynek oraz Wójta Gminy Narew Jakuba Sadowskiego. W imieniu starostów Pani Bożena Pogorzelska przy pomocy najmłodszych uroczyście przekazała bochen chleba na ręce Wójta Gminy Narew. W dalszej kolejności głos zabrali Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski, Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego Jerzy Sirak, Przewodniczący Rady Gminy Narew Eugeniusz Dudzicz, w imieniu duchowieństwa ks. prałat Zbigniew Niemyjski oraz ks. Jerzy Kos oraz Wójt Gminy Czerni z Białorusi Siergiej Sawczuk. W między czasie dzieci oraz starostowie dożynek dzielili się z publicznością chlebem dożynkowym.

Dożynki Gminne i XX-lecie Samorządu 

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się niezwykle bogata część artystyczna. Na początku wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Narwi, przygotowane przez Marię Leszczyńską i Irenę Dulko, które zaprezentowały piosenki oraz dożynkową scenkę obrzędową. Następnie ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy – w tym roku I miejsce zdobył wieniec z sołectwa Rohozy-Iwanki. Wręczenia pamiątkowych dyplomów i nagród dla wszystkich uczestników konkursu dokonali Wójt Gminy Narew, Wójt Gminy Czyże, Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego oraz Przewodniczący Rady Gminy Narew.

Dożynki Gminne i XX-lecie Samorządu 

W dalszej części programu wystąpili goście z Białorusi – narodowy zespół instrumentalny Republiki Białoruś składający się z dwóch akordeonistów i skrzypaczki. Po nich wystąpił chór Ramonka z Łosinki pod kierownictwem Marii Bubka.

Dożynki Gminne i XX-lecie Samorządu 

Podczas dożynek uroczyście przekazano wyróżnienia i podziękowania najprężniej działającym rolnikom i przedsiębiorcom w Gminie Narew. Pamiątkowe dyplomy przekazali Starosta Powiatu Hajnowskiego oraz Wójt i Przewodniczący Rady Gminy. Po wręczeniu dyplomów wyróżnieni rolnicy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Wszyscy przybyli zostali zaproszeni na degustację pieczonego dzika, którego przygotowali członkowie Koła Łowieckiego „Łabędź” z Narwi.

Dożynki Gminne i XX-lecie Samorządu 

W dalszej części programu wystąpił z koncertem zespół Dekada Band z Bielska Podlaskiego. Wszyscy przybyli na stadion mogli też obejrzeć stoiska promocyjne prezentujące twórczość ludową, wystawę „Ocalić od zapomnienia” oraz stoisko Białowieskiego Parku Narodowego. Przed publicznością zaprezentował się również zespół Zaranoczka z Łosinki. Tegoroczne Dożynki Gminne zakończyła zabawa, podczas której do tańca przygrywały zespoły Selectiv oraz BeHappy.

Dożynki Gminne i XX-lecie Samorządu 

Pragniemy wyrazić gorące podziękowania na ręce Narwiańskiego Ośrodka Kultury, Parafii Rzymskokatolickiej i Parafii Prawosławnej w Narwi, starostów, zaangażowanych rolników, strażaków z ochotniczych straży pożarnych naszej gminy oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do zorganizowania uroczystości dożynkowych w Gminie Narew.

 Dożynki Gminne i XX-lecie Samorządu

GALERIA ZDJĘĆ