15 maja 2010 roku w świetlicy wiejskiej w Tyniewiczach Dużych odbyła się kolejna wieczornica z cyklu „Żywie jaszcze tradycyja”, zorganizowana przez Narwiański Ośrodek Kultury. Cykl spotkań z kulturą i sztuką ludową pod hasłem „Żywie jaszcze tradycyja” rozpoczął się w roku 2008 i prezentuje on mieszkańcom Gminy Narew w różnorodne obrzędy ludowe podlaskiej wsi. Tym razem widzowie przybyli do Tyniewicz Dużych obejrzeli scenki obrzędowe poświęcone świętom „Jurie” oraz „Trojcy”, które są co roku uroczyście obchodzone w wielu miejscowościach naszej gminy.

Wieczornica w Tyniewiczach Dużych

Uroczystość tradycyjnie już otworzyła dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury Tamara Juszkiewicz, która powitała wszystkich przybyłych gości. Do świetlicy w Tyniewiczach Dużych przybyli tego dnia między innymi Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Narew Eugeniusz Dudzicz, Radny Powiatu Hajnowskiego Stefan Kuczyński, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Narwi ks. prałat Zbigniew Niemyjski, proboszcz Parafii Prawosławnej z Tyniewicz Dużych ks. Andrzej Kos oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Wieczornica w Tyniewiczach Dużych

Wieczornicę poprowadziły z humorem Ania Kiełbaszewska, Julita Kononiuk oraz Emilia Masajło, które wcieliły się w postaci trzech kumpli, mieszkańców wsi (Zenka, Józka oraz Welweta). Prowadzące oprócz prezentacji kolejnych wykonawców bawiły publiczność zabawnymi skeczami oraz zachęcały wszystkich do wspólnej zabawy.

Wieczornica w Tyniewiczach Dużych

Pierwszą scenkę obrzędową poświęconą obrzędom „Jurie” oraz „Trojcy” wykonali uczniowie uczęszczający na zajęcia języka białoruskiego w Szkole Podstawowej w Narwi. Dzieci do występu przygotowała Pani Nina Abramiuk.

Wieczornica w Tyniewiczach Dużych

Przed publicznością wystąpili też najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy przedstawili kolejną humorystyczną scenkę obrzędową. Dzieci zostały wspaniale przygotowane do występu przez swoich nauczycieli Panią Irenę Dulko oraz Panią Lucynę Ruszuk.

Wieczornica w Tyniewiczach Dużych

Przybyli goście mogli też posłuchać wielu piosenek ludowych. Przed publicznością wystąpił kilkakrotnie a’capella duet Sara Sieliwonik oraz Dominika Juszkiewicz. Dziewczęta wykonały między innymi kilka utworów, które śpiewał w przeszłości nieistniejący już zespół Tyniewiczanki ze wsi Tyniewicze Duże.

Wieczornica w Tyniewiczach Dużych

Nie zabrakło również skocznych piosenek, przy których młodsi uczestnicy wieczoru mogli pobawić się oraz potańczyć. Przed publicznością wystąpił dziecięcy zespół woklany działający przy Narwiańskim Ośrodku Kultury, prowadzony przez Panią Magdę Włodarczyk.

Wieczornica w Tyniewiczach Dużych

Publiczności zaprezentował się także zespół Narva działający przy NOK. Niezapowiedzianie z zespołem Narva wystąpił gościnnie przybyły na uroczystość Pan Marek Skomorowski, który wykonał dobrze znaną wszystkim piosenkę „Kolki w niebie zor”.

Wieczornica w Tyniewiczach Dużych

Jako ostatni wystąpił zespół Be Happy, który także współpracuje z Narwiańskim Ośrodkiem Kultury. Można powiedzieć, iż był to debiut zespołu Be Happy w Gminie Narew w nowym składzie personalnym.

Wieczornica w Tyniewiczach Dużych

Na zakończenie głos zabrała dyrektor NOK Tamara Juszkiewicz, która przekazała gorące podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wieczoru. Szczególnie wyróżnieni zostali nauczyciele, którzy przygotowywali młodzież do występów, dziewczęta prowadzące wieczornicę oraz Pani sołtys wsi Tyniewicze Duże Irena Pietryszyk. Głos zabrał także Wójt Gminy Narew Jakub Sadowski, który podkreślił między innymi, iż podczas kolejnej imprezy kulturalnej występują dzieci i zespoły właśnie z naszej gminy, z czego należy się cieszyć i dalej inwestować w rozwój naszej młodzieży.

GALERIA ZDJĘĆ