19 lutego 2012 roku w Klubie Garnizonowym w Białymstoku odbyły się Eliminacje Centralne XIX edycji Festiwalu Piosenki Białoruskiej. Festiwal jest jedną z największych imprez kulturalnych mniejszości białoruskiej, której organizatorem jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Podczas tegorocznych Eliminacji Centralnych na scenie zaprezentowała się rekordowa liczba ponad 90 wykonawców, w tym soliści i solistki, duety, tercety i kwartety, a także zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne, estradowe oraz chóry. W repertuarze artystów znalazły się zarówno piosenki folklorystyczne tradycyjne, jak też opracowane oraz współczesne.

Piosenka Białoruska w Białymstoku

Przed licznie przybyłą publicznością zaprezentowały się również zespoły reprezentujące Gminę Narew. Na scenie wystąpiło Rodzinne Trio z Makówki pod kierownictwem Anny Petrovskiej, a także duet Justyna i Urszula Sadowskie z Makówki. W kategorii piosenki folklorystycznej autentycznej zaprezentował się duet Luba i Olga Masajło z Krzywca oraz zespół Podlaszanki, którego kierownikiem artystycznym jest Anna Teśluk.

Piosenka Białoruska w Białymstoku

W kategorii piosenka folkolorystyczna opracowana (chóry) wystąpił chór Harmoń z Łosinki pod kierownictwem Marii Bubka. W kategorii piosenki współczesnej zaprezentowały się: zespół Perła działający przy Narwiańskim Ośrodku Kultury pod dyrekcją Marii Bubka oraz zespół Art Pronar z Narwi pod kierownictwem Jana Snarskiego.

Piosenka Białoruska w Białymstoku

Występy wykonawców oceniało jury, które zespołom Perła i Podlaszanki przyznało wyróżnienie, duetowi z Gorodziska – III miejsce, chórowi Harmoń – III miejsce, natomiast II miejsce Trio z Makówki i zespołowi Art Pronar.

Podczas Koncertu Galowego XIX Festiwalu Piosenki Białoruskiej, który odbył się 26 lutego 2012 roku w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku Gminę Narew reprezentowali: Trio z Makówki oraz zespół Art Pronar.

GALERIA ZDJĘĆ